Státní televize přerušily Putinovi vysílání kvůli prázdným tribunám

Na moskevském stadionu Lužniki se uskutečnilo vlastenecké shromáždění a koncert při příležitosti Dne obránců vlasti. Zájem o účast byl menší, než tvrdí ruská státní média.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Největším tahákem celého shromáždění mělo být vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle ruských médií proto mělo na sportovní stadion zamířit až 200 tisíc lidí, píše web Onet. Po několika minutách proslovu šéfa Kremlu údajně měli lidé akci hromadně opouštět, protože byli nuceni zúčastnit se pouze tohoto programu. „Státní televize dokonce přerušily vysílání, aby diváci neviděli prázdné tribuny,“ cituje Onet nezávislý telegramový kanál Mozhem Objasnit.

Fraška pro diváky

Zákulisí celé akce proto mělo vypadat naprosto odlišně, než ukazovala oficiální média. Na proslov šéfa Kremlu se měli dostavit hlavně zaměstnanci ruského veřejného sektoru a obyvatelé měst blízko Moskvy. Za účast jim měla být nabídnuta mzda či jídlo. Na některé naopak platila pohrůžka propuštění. Školáci zase slyšeli na možnost nezúčastnit se vyučování, uvádí Onet. Většina přítomných ale do konce shromáždění nezůstala. I proto musela ruská média přerušit vysílání, aby diváci u televizních obrazovek neviděli, jak to ve skutečnosti vypadalo.

Web Onet upozorňuje také na podmínky, které na místě panovaly. Kvůli nevytápěnému stadionu byli účastníci promrzlí. Na začátku sice byly k dispozici deky, horký čaj a jídlo, ale zásoby nebyly nekonečné, a proto došlo i k hádkám mezi lidmi. Je vtipné, že tady musíme sedět a mrznout,“ cituje prohlášení jednoho z přítomných server Onet. Odejít dříve, než vystoupí Putin zúčastnění nemohli, protože byly uzavřeny všechny východy.

Komparz za 150 korun

Onet připomíná, že k takovému rozhodnutí zřejmě došlo vzhledem k loňské zkušenosti, kdy lidé z koncertu u příležitosti výročí anexe Krymu odcházeli ještě před projevem ruského prezidenta. I tentokrát se ale Moskva nevyhnula posměškům. Video, jak z vlasteneckého shromáždění hromadně odchází lidé sdílel i poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. Navíc již před akcí se objevily informace, že Kreml hledá komparzisty pro vystoupení svého vůdce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruská propaganda má velký vliv i na stále silnou podporu ruského prezidenta

Web Blesk píše, že zájemcům byla nabízena odměna 500 rublů (150 korun). Moskva lidi potřebovala pro šíření propagandy. Kreml chtěl zaplnit 200 tisícový stadion, na kterém se oslavný koncert konal. Není to poprvé, kdy Kreml využil komparzisty. Chorvatský deník Dnevnik připomíná Putinův projev k národu z počátku roku, kdy za ním údajně stáli ruští vojáci. Nakonec se však ukázalo, že šlo o stejné herce, kteří ho doprovázeli i na jiných vystoupeních.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články