Ruská tyranie ve válce nemá obdoby: Mučení lidi jim nestačí, našli si novou zábavu

Ukrajinci zažívají hrůzy války každý den. Rusové se neštítí krást, mučit ani zabíjet. A to nejen lidské bytosti.

i Zdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY
                   

V minulosti byla Evropa takřka pravidelně dějištěm válečných konfliktů. V posledních desetiletích, od druhé světové války, ale zažívala na rozdíl od jiných koutů světa mír. Letošní únor vše změnil a v Evropě nastalo konfliktem na Ukrajině znovu krveprolití. Evropané si znovu zvykají na zprávy o počtu mrtvých a o zvěrstvech, která válka přináší. Především po osvobození okupovaných území se objevují zprávy o nalezených hrobech. Za poslední dva měsíce se našlo více než 700 těl kolem Chersonu, Charkova a Doněcku, jak Události247 informovaly zde.

Zvířata jako cíl pomsty

Rusové si svou agresivitu vybíjí nejen na lidech. Jejich krutosti neunikají ani zvířata. Ukrajinské úřady ruské vojáky obvinily, že nevinné bytosti popravují věšením, píše web Refresher. Důvod k zabíjení přitom ruské síly nemají, jde jen o zábavu. Mezi oběšenými zvířaty byl nalezen například vzácný křeček šedý trpasličí, který je zapsán na oficiálním ukrajinském seznamu ohrožených druhů. Chrání je tedy i zákon, připomíná web Newsweek. Informaci o mrtvých živočiších zveřejnilo ukrajinské ministerstvo obrany.

„Zabíjení je pro ně zábava. Když okupanti nejsou schopni mučit a zabíjet civilisty, dělají to na zvířatech,“ napsal úřad na sociální síti Twitter. Zpráva přišla jen den poté, co bylo zjištěno, že Rusové ukradli z chersonské zoo sedm mývalů, dvě vlčí samice, pávy, lamu a osla, připomíná web Refresher. Podle ruského vyjádření má jít jen o dočasnou evakuaci. Majitel soukromé krymské zoologické zahrady Taigan Lion Park Oleh Zubkov tvrdí, že budou zvířata vrácena po znovuobsazení Chersonu.

Ruských krádeží je mnoho

Těžko se lze na takové prohlášení spolehnout vzhledem k tomu, že podle ukrajinského ministerstva obrany ruští vojáci při odchodu z Chersonu vzali také obrazy z uměleckých galerií, starožitnosti z muzeí i historické rukopisy z knihoven. Z Chersonu se neštítili odvést také ostatky slavného knížete Potěmkina, píše server TN. Rusové už v uplynulých měsících ukázali, že při stahování z území dokážou brát vše, co jim přijde pod ruku. Do poloprázdných domů po vyrabování ruskými vojáky se vraceli Ukrajinci také po odchodu okupantů v dubnu.

Ostatky proslulého ruského knížete Grigorije Potěmkina byly uloženy v katedrále sv. Kateřiny v Chersonu
iZdroj fotografie: Sven Teschke / Creative Commons / CC BY-SA

Rusové ukradli elektroniku, nábytek, jídlo, cennosti, oblečení i parfémy, informoval web Blesk. Místní našli ve svých příbytcích roztrhané rodinné fotografie, obaly od jídla, nedopalky a poházené láhve od alkoholu. V říjnu byli při svém činu ruští vojáci zachyceni ukrajinským dronem natočeni, jak odnáší pračku a nakládají ji do vojenského vozidla, informoval web Novinky. „Druhá armáda světa – první armáda rabujících lupičů provedla speciální operaci na osvobození pračky od jejích majitelů,“ okomentoval událost Úřad strategické komunikace ozbrojených sil Ukrajiny.

Co si o ruských činech ve válce myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články