Ruská brutalita nezná mezí. Bývalý důstojník popsal otřesné praktiky, kterých byl sám svědkem

Informace o tom, jak špatně se Rusové chovají k ukrajinským zajatcům, prosakují od začátku konfliktu. Teď se vše potvrdilo přímo z ruských řad.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O výpovědi poručíka ruské armády Konstantina Jefremova informuje web Krone. Muž se zapojil do bojů na Ukrajině krátce po začátku ruské invaze. Později ale armádu opustil a vzápětí utekl z Ruska. Nyní s odstupem popsal svoji zkušenost. Jefremov uvedl, že 10. února loňského roku byl vyslán na poloostrov Krym společně s dalšími vojáky za účelem cvičení. Podle svých slov neměl v plánu se zapojit do jakýchkoli bojů a ani nikdo z ostatních vojáků podle něj v té době nevěřil, že bude válka, uvádí Krone.

Výpověď je věrohodná

Jakmile Jefremov zjistil, že bude součástí speciální vojenské operace, jak Moskva válku na Ukrajině nazývá, chtěl z armády odejít. Bylo mu však vyhrožováno, že kvůli tomu bude na 10 let uvězněn, píše server Krone. Ač nechtěl, stal se tak součástí ruských brutalit spáchaných na Ukrajině. V rozhovoru pro BBC vypověděl o mnoha zločinech, kterých byl svědkem.

Na začátku invaze například společně s dalšími vojáky strávil 10 dnů na letišti v ukrajinském Melitopolu, které se ruským jednotkám podařilo dobýt. Na místě podle něj probíhalo velké rabování. „Vojáci a důstojníci se chopili všeho, čeho mohli. Lezli po všech letadlech a procházeli všemi budovami. Jeden voják si odnesl sekačku na trávu,“ uvedl Jefremov pro BBC.

Někteří členové armády podle něj odcizili tolik věcí, že je ani nemohli dostat do vozidel. Bývalý ruský důstojník svou výpověď podpořil i fotografiemi, které na letecké základně v Melitopolu pořídil. Zobrazují letadla i hořící budovou. BBC potvrzuje, že podle dostupných informací novináři ověřili, že Jefremov se skutečně v oblasti Záporoží, jakožto i městě Melitopol, nacházel.

Ruská zvěrstva mají různou podobu

Jeho výpověď o zločinech, kterých se Rusové dopouští, je skutečně otřesná. Během jednoho výslechu ukrajinského zajatce mělo dojít k postřelení ruky i nohy. Zranění byla natolik vážná, že Ukrajinec málem zemřel na ztrátu krve, uvádí web Krone. V jiném výslechu byl zase další z vězňů trýzněn. „Jeden z nich se přiznal, že je odstřelovač. Když to ruský plukovník slyšel, přišel o rozum. Udeřil ho, stáhl Ukrajinci kalhoty a zeptal se, jestli je ženatý,“ uvedl pro BBC.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mezi Ruskem a Ukrajinou dochází pravidelně k výměně zajatců

Po potvrzení ukrajinského zajatce, že má manželku, mu rozzuřený Rus oznámil, že z něj pomocí mopu udělá ženu a video jeho choti pošle. Web Krone také upozorňuje na předstírané popravy, kdy Rusové stříleli vězňům těsně u hlavy. Postižení poté byli hluší. „Plukovník přiložil zajatci pistoli na čelo a řekl ‚Napočítám do tří a pak tě střelím do hlavy,“ popsal praxi Jefremov. Podle něj se Kreml snaží, aby Rusové uvěřili, že na Ukrajině bojují proti fašistům a neonacistům. Falešná nařčení mají vést k dehumanizaci Ukrajinců v očích ruské veřejnosti a armády.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články