Putin má problém, se kterým nepočítal. Zákeřná nemoc rozebere ruskou populaci jako kostičky z lega

Rusko se potýká s ekonomickými problémy kvůli dopadům západních sankcí. Potíže působí zemi i smrtelná nemoc, která se rychle šíří.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Ruský prezident Vladimir Putin si zřejmě představoval, že válkou na Ukrajině upevní své postavení jako neohroženého vládce světové mocnosti. Rychlý vpád do země a její převzetí mu ale nevyšlo a boje pokračují už desátý měsíc. Stojí to mnoho peněz a o velkou část příjmů přitom Moskva přichází kvůli sankcím. Pokles výkonu jednotlivých odvětví je v desítkách procent, výroba aut klesla dokonce o 89 procent, poukazuje web Seznam Zprávy. Není se čemu divit. Rusko opustily tisíce globálních firem, které zaměstnávaly milion lidí.

Horší situace než v Africe

To se odráží i na životě každého Rusa. Mnoho lidí zasáhla chudoba, objevuje se stále více protestů, které dávají najevo nesouhlas s válkou a s jejími dopady. Podle vědců z Yaleu je Rusko dokonce na cestě do ekonomického zapomnění, píše dále web Seznam Zprávy. V zemi se navíc šíří velmi nebezpečná nemoc, která nemá slitování. Data z loňského roku ukazují, že Rusko patří mezi pět zemí, kde se nejrychleji šíří virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS, informuje web EuroZprávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko je podle loňských dat mezi pěticí zemí, kde se nejrychleji šíří virus HIV

Z 1,5 milionu nových případů na celém světě připadlo loni na Rusko 3,9 procenta. Moskva předstihla v rychlosti šíření i některé africké země jako je Tanzanie či Uganda, ale také Brazílii. Zároveň ale zástupce koordinační rady UNAIDS upozorňuje, že v případě Ruska jde o odhady, protože země od roku 2018 neposkytuje OSN oficiální údaje. Naopak podle hlavního specialisty ruského ministerstva zdravotnictví na HIV Alexeja Mazuse dochází v zemi ke snižování přírůstků nových případů HIV.

Rusko čeká zdravotní kolaps

„Loni to bylo skoro 59 tisíc lidí, což je o dvě procenta méně oproti roku 2020,“ cituje jeho slova web EuroZprávy. Celkem má být v zemi podle ruských úřadů více než 850 tisíc lidí s HIV. Úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Ropotrebnadzor ale uvádí číslo 1,1 milionu laboratorně potvrzených případů. Letos má navíc dojít k vyššímu přírůstku nakažených i vzhledem k anexi dalších ukrajinských území, píše dále web EuroZprávy. Dalším důvodem může být zavlečení nemoci od ruských vojáků, kteří se vrátí z bojů z Ukrajiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho zdravotnických zařízeních v Rusku je v neuspokojivém stavu, v řadě z nich neteče teplá voda

Virus se tak může šířit Ruskem velkou rychlostí, protože v prvních letech nemá téměř žádné příznaky. Jak ale píše web Vitalion, průměrná doba života lidí po nakažení virem HIV bez zahájení léčby se odhaduje na 9 až 11 let. Po diagnóze nemoci AIDS bez kvalitní lékařské péče se pohybuje mezi 6 až 19 měsíci. Je tak zřejmé, že Rusko v budoucnu čekají velké potíže, které mohou zasáhnout velkou část obyvatel. Obzvlášť v kombinaci s úpadkem země nemusí být pro většinu lidí dostupná zdravotní péče, což bude stát mnoho životů.

Jak myslíte, že dopadne Rusko jako země v dalších letech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články