Vystrašená Moskva si ohlídala návštěvu Bidena v Polsku

Americký prezident Joe Biden strávil v Polsku tři dny. Ve Varšavě pronesl projev, kterým vyslal Rusku jasný vzkaz.

i Zdroj fotografie: Gage Skidmore / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Moskva bedlivě návštěvu šéfa Bílého domu v Polsku sledovala, informuje web Plus Jeden Deň. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě před projevem amerického prezidenta uvedl, že se k němu zaměří ruská pozornost, přestože je zřejmé, co v něm zazní. „Je velmi pravděpodobné, že půjde o pokračující koncentraci rusofóbie a vzájemného přesvědčování o nových dodávkách zbraní,“ cituje Peskova web Plus Jeden Deň. Novou podporu Ukrajině ze strany USA potvrdil Biden již v pondělí, kdy nečekaně navštívil Ukrajinu.

Rusko o Bidenově cestě vědělo

Ještě týden před plánovanou cestou do Polska Bílý dům odmítal spekulace, že by americký prezident navštívil během pobytu v Evropě také Kyjev. Bezpečnostní obavy ale nakonec zřejmě byly potlačeny. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan potvrdil, že před cestou Bidena na Ukrajinu byla Moskva informována. Washington tím chtěl zabránit možné eskalaci situace, píše web Plus Jeden Deň. Setkání Bidena s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě proto proběhlo bez komplikací.

V úterý pak americký prezident mohl pronést svůj sledovaný projev ve Varšavě. Podle předpokladů ujistil, že jeho země bude pokračovat v podpoře Ukrajiny. „Nikdo by o tom neměl pochybovat. Naše podpora Ukrajiny nepoleví. NATO nebude rozděleno a my nepodlehneme únavě…Ukrajina pro Rusko nikdy nebude vítězstvím. Nikdy,“ cituje šéfa Bílého domu ČTK. Biden slovy pronesenými na pódiu v polské metropoli vyslal Putinovi jasný vzkaz.

Válka bude zřejmě dlouhá

Ve svém projevu také mluvil o slábnutí autokratů ve světě. Naopak vyzdvihoval západní protiruské sankce. Podle něj se svět spojuje ve snaze překonat důsledky války, píše ČTK. Zároveň ale šéf Bílého domu upozornil, že náročné časy nekončí, protože „nadále jsou před námi těžké a velmi hořké dny“. Americký prezident ve svém projevu také reagoval na úterní Putinovo vystoupení před Federálním shromážděním. Ve své řeči šéf Kremlu oznámil, že Rusko přerušuje jadernou dohodu s USA a obvinil Západ z rozpoutání války, informuje web iDnes.

iZdroj fotografie: Kremlin.ru / Creative Commons / CC BY-SA
Si Ťin-pching s Putinem ohlásili ještě před ruskou invazí na Ukrajinu uzavření rozsáhlého strategického partnerství zaměřeného proti vlivu USA

Biden to důrazně odmítl. „Spojené státy a země Evropy neusilují o ovládnutí nebo zničení Ruska. Západ neosnoval útok na Rusko, jak řekl Putin,“ cituje šéfa Bílého domu ČTK. K projevům státníků světových mocností došlo jen pár dnů před ročním výročím války na Ukrajině, které nastane v pátek. Spekuluje se, že symbolicky v tento den Moskva zahájí velkou ofenzivu. ČTK upozorňuje na možný zvrat v konfliktu, protože západní činitelé varují před zesílenou podporou Ruska z čínské strany.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články