Česko už si od Ruska nenechá nic líbit. Po Moskvě chce desítky milionů korun

Rusko má v Česku k dispozici několik nemovitosti, které má využívat k diplomatickým účelům. Moskva to ale nedodržuje a Praha proto hodlá zasáhnout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

České ministerstvo zahraničí vládě předložilo návrh, podle kterého má dojít k nápravě situace. Web Fórum24 připomíná, že Rusko některé nemovitosti pronajímá například jako hostely, což je v rozporu s původním záměrem. Budovy poskytnuté Ruské federaci totiž mají sloužit pouze k diplomatickým účelům. Na straně Ruské federace tak dochází k bezdůvodnému obohacení z titulu bezplatného užívání pozemků v rozporu s původně vymezeným účelem,“ cituje web Fórum24 ze zprávy ministerstva zahraničí.

Jde o desítky milionů korun

Moskva za nemovitosti neplatí žádný nájem ani další poplatky. Nyní má podle dokumentu předloženého vládě dojít ke změně. Resort zahraničí chce podniknout „nezbytné právní kroky“, aby došlo k nápravě. Rozhodnutí, kterým se dokument ministerstva zabývá, sahá až do dob Sovětského svazu, kdy Rusko začalo české pozemky bezplatně využívat, píše web Fórum24. Podle návrhu by mohlo Česko po Rusku vymáhat nájemné za tři roky zpětně. Moskva by tak Česku měla zaplatit zhruba padesát milionů korun, dodává Deník N.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Ruská ambasáda v Česku měla zneužívat diplomatické objekty ke komerčním účelům

Resort zahraničí se k podrobnostem návrhu nehodlá vyjadřovat. Mělo by však dojít k narovnání vztahů i do budoucna, neboť ruská ambasáda by měla začít platit nové daně a nájemné. Česko si zároveň uvědomuje, že Rusko na takový krok negativně odpoví. „Kroky České republiky směřující k narovnání stávajících vztahů k pozemkům vyvolají reakci ruské strany směřující vůči tzv. Českém domu v Moskvě, který je ve vlastnictví České republiky, nicméně je umístěn na pozemku ve vlastnictví Ruské federace,“ cituje Fórum24 dokument ministerstva zahraničí.

Rusko ustupuje od společných dohod

Další kroky Ruska jsou nevyzpytatelná i vzhledem k napjatým vztahům mezi oběma zeměmi. Dokládá to i nedávné rozhodnutí Moskvy o vypovězení mezivládní dohody o zřízení generálního konzulátu v Jekatěrinburgu na Urale. ČTK připomíná, že dohoda byla uzavřena v roce 2001, po ruské invazi na Ukrajinu ale Česko konzulát uzavřelo. Praha také přerušila činnost konzulátu v Petrohradu a Českého domu v Moskvě. Zároveň došlo k rozhodnutí o snížení počtu ruských diplomatů v Česku.

Rusku byl rovněž odebrán souhlas s provozem konzulátů v Brně a Karlových Varech. Právě proto by Černínský palác nepřekvapilo zrušení dohody o konzulátu v Jekatěrinburgu. Přestože ruská média o takovém kroku informují, české ministerstvo zatím neobdrželo nótu o zrušení dohody o úřadu v Jekatěrinburgu, píše ČTK. Ruský premiér Michail Mišustin už ale měl nařídit ruskému ministerstvu zahraničí, aby o tomto rozhodnutí informoval českou stranu.

Zruší Rusko dohodu o konzulátu v Jekatěrinburgu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále