Nové rozhodnutí Kremlu: Příští rok se Rusko chystá zdvojnásobit testy svých raket

Rusko je hrozbou nejen pro Ukrajinu, ale i pro celý svět. Důvodem je především vlastnictví jaderných zbraní.

i Zdroj fotografie: Russian Press and Information Office / Creative Commons / CC-BY
                   

Moskva je dlouhodobě známá tím, že je ochotna financovat obrovské množství peněz do vývoje nových zbraní. Být ve všem první a nejlepší je pro Rusko typické stejně, jako je záliba ve vyhrožování. Ruský prezident Vladimir Putin letos několikrát celému světu připomněl, že jeho země je jadernou velmocí. V dubnu se šéf Kremlu vychloubal v souvislosti s testem jedné z velmi nebezpečných zbraní. Rusko jen pár týdnů po zahájení invaze na Ukrajinu vyzkoušelo úspěšně balistickou raketu Sarmat, informuje web CNN Prima News.

Proběhne osm testů

Zbraň přezdívána Satan II má podle Putina přimět k zamyšlení všechny, kteří se pokouší Rusko ohrožovat. Nebylo to poprvé, kdy se ruská hlava státu Sarmatem povyšovala. V roce 2018 při představení zbraně šéf Kreml tvrdil, že učiní obranu NATO zcela zbytečnou. Někteří odborníci ale jeho silná prohlášení zlehčovali s tím, že Spojené státy disponují podobnými zbraněmi. Podle expertů prováděním testů Putin hlavně krmí domácí publikum.

„Takové testy jsou rutinní. Nepřekvapilo nás to a nepovažujeme to za hrozbu pro Spojené státy nebo naše spojence,“ cituje web CNN Prima News slova mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho k ruskému testu. V příštím roce ale nemusí takové prohlášení veřejnost dostatečně uklidnit. Jak informuje web PlusJedenDeň, Rusko plánuje v roce 2023 zdvojnásobit počet testů svých mezikontinentálních balistických raket. Proběhnout mají nedaleko města Murmansk na severozápadě Ruska a u města Volgograd na jihozápadě země.

Na Rusko se vztahuje omezení

Informaci měl do světa vypustit v pátek generálplukovník Sergej Karakajev, který je velitelem ruských Raketových vojsk strategického určení (RVSN), píše dále web PlusJedenDeň. Podle něj letos podnikla Moskva čtyři testy a v příštím roce jich má být tedy osm. Karakajev měl v rozhovoru pro Krasnaja zvezda zmínit také supertěžkou mezikontinentální balistickou raketu nové generace typu Sarmat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusku v poslední době dodává ve velkém zbraně Írán. Má dojít i na balistické rakety

Při letošním testu měla donést cvičné hlavice z kosmodromu Pleseck v Archangelské oblasti až na poloostrov Kamčatka. Putin poté připomněl, že Sarmat je neporazitelnou zbraní spolu s hypersonickými střelami Kinžal a Avangard. Web PlusJedendeň připomíná, že podle nové dohody START, která vstoupila v platnost v roce 2011, může mít Rusko a USA ve svém arzenálu maximálně 700 mezikontinentálních balistických raket.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články