Podle Ukrajiny je ruským cílem zabít co nejvíce nevinných civilistů

Rusko pokračovalo ve svých útocích na Ukrajinu i během prvních hodin roku 2023. Jejich provedení má dokazovat, že Moskva nemá žádné vojenské cíle.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S tvrdým prohlášením vůči Rusku přišel poradce ukrajinského prezidenta Michajlo Podoljak, píše web Plus Jeden Deň. Připomněl především ostřelování ukrajinského území během Silvestra i Nového roku. Moskva poslala na Ukrajinu velké množství raket i dronů. Ukrajinští představitelé oznámili, že celkem během útoků zemřeli čtyři lidé a dalších padesát jich utrpělo zranění. „Masové ostřelování center velkých měst na Ukrajině v noci z 31. prosince na 1. ledna demonstruje další změnu v charakteru války,“ cituje poradce server Plus Jeden Deň.

I v novém roce pokračují útoky na infrastrukturu

Změna má spočívat v tom, že Rusko už nemá žádné vojenské cíle. „Snaží se jen zničit co nejvíc civilních objektů zabít co nejvíc civilistů,“ uvedl dále Podoljak na sociální síti Twitter. Jak připomíná web Plus Jeden Deň, ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila během silvestrovské noci desítky kamikadze dronů íránské výroby typu Shahed a raket. Mnoho z nich mířilo na hlavní město Kyjev a také na Charkov. Kyjevská policie zveřejnila fotografie jednoho ze sestřelených dronů, které neslo nápis „Šťastný nový rok“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kyjev, stejně jako další ukrajinská města, se po ruských útocích je nucen ponořit do tmy, protože nefunguje elektřina

Klidnou noc neměli Ukrajinci ani z neděle na pondělí. Nad Kyjevem bylo sestřeleno nejméně dvacet vzdušných cílů, informuje web CNN Prima News. Opět mířily údery hlavně na ukrajinskou infrastrukturu, jak napsal na Telegramu gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba. Ve městě proto byly opět přerušeny dodávky elektřiny a tepla, píše web iRozhlas. I Ukrajinci si ale zapsali úspěšný zásah. O půlnoci raketomety HIMARS dopadly na budovu školy ve vesnici Makijivka, kterou Rusové používali jako vojenskou základnu.

Stovky mrtvých Rusů

Podle Ukrajinců zemřelo na místě několik stovek ruských vojáků. „Santa do pytlů zabalil zhruba 400 mrtvých prasat. Dalších asi 300 utrpělo různě vážná zranění,“ cituje web CNN Prima News z příspěvku Ředitelství strategické komunikace ozbrojených sil Ukrajiny uveřejněné v aplikaci Telegram. Útok raketometů potvrdilo i Rusko, ale nepotvrdilo počet obětí.

Ruští představitelé měli zmínit 15 mrtvých. Ruské propagandistické zpravodajství Grey Zone pak potvrdilo přítomnost zhruba sto rekrutů v budově v době zásahu. Zemřít jich mělo zhruba 50 až 70. Podle ukrajinského ministerstva obrany měla Moskva přijít od začátku invaze už o 107 440 vojáků, 3 031 tanků, 6 093 obrněných vozidel a 1836 dronů, píše ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa