Bič na Rusy: Jsou ve velkém zatýkáni za vlastizradu, aniž by něco udělali

Ruská tajná služba FSB mění své praktiky. Zatímco dříve řešila jen případy vlastizrady dovedené do konce, nyní řeší i případy ve stadiu záměru.

i Zdroj fotografie: Evgeniy Isaev / Creative Commons / CC BY
                   

Na mnoho podezřelých zatčení ruské tajné služby upozorňuje web iRozhlas. Vše probíhá podle stejné šablony. Nejdříve dojde k zadržení pod smyšlenou záminkou na letišti či na hraničním přechodu, pak následně dojde k obvinění z vlastizrady a pokusu přeběhnout na stranu Ukrajiny, dodává iRozhlas. Server BBC upozorňuje na případ Firuze Dadobojeva narozeného v Tádžikistánu, který byl obviněn FSB z vlastizrady bez dalších podrobností. V prosinci moskevský soud rozhodl o jeho vazbě.

Putin k tomu rázně vyzval

Došlo k tomu jen pár dnů poté, co ruský prezident Vladimir Putin pronesl svůj tvrdý projev v rámci Dni pracovníků bezpečnostních orgánů. „Situace nyní vyžaduje od orgánů kontrarozvědky, včetně vojenské, maximální soustředění a koncentraci sil. Musí tvrdě zasahovat proti akcím zahraničních zvláštních služeb, operativně odhalovat zrádce, špiony a diverzanty,“ cituje prosincová slova šéfa Kremlu web iRozhlas. Ruské tajné služby začaly hned jeho přání naplňovat.

iZdroj fotografie: SpetsnazAlpha / Creative Commons / CC BY-SA
Putin byl v minulosti ředitelem Federální služby bezpečnosti (FSB) a nadále si v ní udržuje vliv

O pár dnů později došlo k zatčení šesti podezřelých, kteří měli napomáhat ukrajinské tajné službě SBU a ukrajinským ozbrojeným silám, píše BBC. Podle právníka obviněných Dmitrije Zair-Beka má rozvědka „simulovat aktivitu“. FSB navíc klame ohledně podrobností zadržení. Například k případu šestatřicetiletého geodeta z Birobidžanu Valerije Kačina tvrdí, že ho zadrželi 3. prosince při pokusu odletět do ciziny. Za mřížemi je přitom od října kvůli přestupku. Navíc jeho manželka upozorňuje, že se nikam nechystal cestovat.

Informace, které nesedí

Lež FSB má potvrzovat také skutečnost, že v Birobidžanu není letiště s pravidelnými lety, upozorňuje iRozhlas. Podle verze ruské tajné služby se měl Kačin chystat předat ve prospěch ukrajinské SBU utajované údaje o důležitých objektech kritické infrastruktury v Židovské autonomní oblasti. Informace měly být použity proti bezpečnosti Ruska, píše iRozhlas. Muž, který je povoláním geodet, se měl také údajně chystat získat ukrajinské občanství a vstoupit do tamní armády.

Kačin je proto podezírán jak z vlastizrady, tak z plánovaného přeběhnutí k Ukrajině, uvádí ČTK. Stíhat takové chování mohou ruské soudy díky tomu, že od července loňského roku platí nové znění trestního zákona. Podle něj je nově „přeběhnutí k nepříteli“ další formou vlastizrady. Za čin hrozí 12 až 20 let odnětí svobody, dodává ČTK. Mezi desítkami obviněných v těchto špionážních případech jsou ruští vědci, úředníci, ale také studenti či političtí aktivisté.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety