Putinovo Rusko varuje před „nepředvídatelnou“ eskalací války

V uplynulých týdnech několik západních zemí potvrdilo, že Ukrajině dodají tanky a další vojenskou techniku. Moskva proti tomu tvrdě vystupuje.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Web Daily Mail informuje o vyjádření ruského ministra obrany Sergeje Šojgu. Podle něj západní dodávky zbraní Ukrajině povedou k „nepředvídatelné“ eskalaci války. Podle šéfa resortu obrany NATO riskuje intenzivnější a delší konflikt, uvádí Daily Mail. Putinovo Rusko reaguje především na dodávky tanků, které mají Ukrajině pomoci vytvořit jarní ofenzivu. Těmi to přitom nemusí skončit. Kyjev naléhá na své spojence, aby poskytli i bojová letadla a rakety dlouhého doletu.

Moskva se bojí dodávek stíhaček

To zatím Západ odmítá v obavách z eskalace konfliktu. Není ale vyloučeno, že západní státy nakonec svůj postoj i v této otázce přehodnotí. Vědoma si toho je i Moskva, a proto od Šojgua přichází tvrdá slova a varování před pokračováním vojenské pomoci. Obvinil USA, že se snaží konflikt co nejvíce prodloužit. Ruský ministr obrany také ve svém nejnovějším prohlášení vyzdvihoval údajné úspěchy na bojišti. Podle něj ruská armáda postupuje ve východní oblasti Doněcka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Spojené státy, Německo a několik dalších evropských zemí připravují dodávky moderních bojových tanků, které v nadcházejících měsících pošlou Kyjevu. Kreml rozhodnutí označil za nebezpečnou eskalaci

„Vojenské operace v současné době úspěšně postupují v oblastech kolem Vugledaru a Artemovska,“ cituje jeho slova Daily Mail. Vyjmenoval také sedm dalších obcí, které Rusko mělo podle jeho slov osvobodit, včetně města Soledar, které se dostalo pod ruskou kontrolu v lednu. Daily Mail píše, že Rusko také pokračuje v ostřelování ukrajinských civilních cílů. Nedávno se dostala pod palbu nemocnice ve města Vovčansk. Z místa bylo evakuováno osm civilistů, nedošlo k žádné ztrátě na životech.

Ukrajina odráží útoky

Daily Mail připomíná, že Vovčansk v Charkovské oblasti byl okupovaný od začátku ruské invaze, ale loni na podzim město Ukrajinci v rámci protiofenzivy osvobodili. Moskva se proto může snažit území opět získat. Ukrajinští představitelé očekávají velkou ofenzivu v nejbližších týdnech, a to na východě a jihu země. Už nyní ruské útoky zesilují. Ukrajinský generální štáb ve středu informoval, že ukrajinští obránci odrazili útoky u 22 obcí včetně Bachmutu, píše ČTK.

Ukrajinci mají za to, že se ruské síly snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast. „Nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku – a to u Kreminny, Bachmutu, Avdijivky, Opytne, Marjinky a Vuhledaru,“ cituje ČTK ze zprávy velení ukrajinských ozbrojených sil. K ostřelování dochází i u Charkova. To vše za cenu velkých ztrát. Ruská armáda přichází v posledních dnech až o tisíc vojáků denně, uvádí ukrajinský generální štáb.

Jste pro další dodávky vojenské techniky na Ukrajinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad