Odhady jsou neúprosné. Putin přivedl Rusko k ekonomické katastrofě

Kvůli válce na Ukrajině Rusko čelí mnoha sankcím, které tvrdě dopadají na ekonomiku. Podle expertů země přichází o biliony dolarů.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Odborníci upozorňují, že se Moskva dostala do zcela nové situace. Web Onet informuje, že kvůli sankcím země nemůže nakupovat technologie z vyspělejších zemí, a proto musí sahat po těch zastaralých. „Výroba automobilů je dobrým příkladem. V podstatě Moskva používá technologii, která existovala asi před 20 až 30 lety,“ uvedl pro Onet ekonom Branko Milanovič z univerzity v New Yorku. Podle něj se to nikdy v minulosti nestalo, protože i Sovětský svaz měl přístup k nejlepší technologii té doby.

Letošní rok bude zlomový

I přes přísné sankce se však Rusku daří některé zboží, jako jsou například mikročipy, do země dostávat. Ekonomický expert v té souvislosti pro web Onet vysvětlil, že sankce nejsou stejné jako obchodní embargo. I proto má Moskva stále ještě možnost nakupovat zboží z jiných zemí. Rusko využívá hlavně čínský trh. „Sankce nejsou univerzálním řešením. Paralelní import však u důležitých technologií – jako jsou auta nebo letadla vždy nefunguje. Křídlo Boeingu nenahradíte tím, že ho dostanete na černém trhu v Zambii,“ vysvětlil pro Onet Milanovič.

Uvedl také, že v některých případech je téměř nemožné nahradit některé věci. I proto Rusko už nemá vydávat biometrické pasy, protože do nich nemá čipy. Některé sankce se navíc mají začít projevovat v dlouhodobém měřítku. Na to, že pro Putina bude výrazně těžší z pohledu ekonomických dopadů až letošní rok, upozorňuje i web Seznam Zprávy. Hospodářství výrazně zasáhne hlavně pokles příjmů z prodeje energií, a to až o desítky procent. Problémy přiznala ruská centrální banka i řada ruských firem, dodávají Seznam Zprávy.

Nepředstavitelné částky

Sankce navíc podle Milanoviče budou platit velmi dlouho. V té souvislosti připomněl situaci na Kubě. „Dnes už nikdo ani neví, proč byly na Kubu uvaleny, a proč jsou stále v platnosti. Obama tam otevřel ambasádu, ale nic se nezměnilo,“ uvedl ekonom pro web Onet. Připomněl také, že zrušení sankcí je obtížné a mají jasný cíl: oslabit ruskou ekonomiku. K tomu je třeba nějaký čas. Přesto má Rusko určitou výhodu oproti jiným zemím. Jde o soběstačnost v potravinářství a energetice.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Putin tvrdí, že se ruský hrubý domácí produkt loni snížil jen o 2,5 procenta. Údajům se však nedá věřit, někteří uvádí propad až 20 procent

„Tyto dva aspekty jsou pro zemi nesmírně důležité, protože pokud lidé nemají co jíst a nemají energii, pak jsou velké problémy. V tomto smyslu má Rusko určité výhody,“ vysvětlil pro Onet Milanovič. Přesto zemi sankce výrazně zasáhly. Přišlo o miliardy, ne-li biliony. Konfiskace majetku dosahuje 600 až 700 miliard dolarů. Lidé si ani neuvědomují, jak velké to číslo je. To je téměř třetina ruského HDP a více než celý rozpočet Pentagonu na letošní rok,“ popsal dále odborník pro Onet.

Položí Rusko sankce uvalené Západem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad