Podle Zelenského chce Rusko zničit i Moldavsko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil ve čtvrtek před lídry Evropské unie v Bruselu se silným prohlášením.

i Zdroj fotografie: PRESIDENT OF UKRAINE VOLODYMYR ZELENSKYY Official website / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajina podle své hlavy státu zachytila plány ruských zpravodajských služeb zaměřené na zničení Moldavska, píše web Plus Jeden Deň. Zelenskyj již měl o všem informovat i moldavskou prezidentku Maiu Sanduovou. K celé záležitosti má Kyjev dokumenty, které mají vypovídat o tom, „kdo, kdy a jak“ plánuje „zlomit moldavskou demokracii a nastolit kontrolu nad Moldavskem“, uvádí Plus Jeden Deň. Podle Zelenského je ruský plán na ovládnutí Moldavska podobný tomu na ovládnutí Ukrajiny.

Kišiněv útok očekává

Zároveň ale uvedl, že neví, jestli Moskva nakonec nařídila vyplnění takového plánu, dodává Plus Jeden Deň. Verzi možného ohrožení Moldavska potvrzuje i prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Ten minulý týden uvedl, že Západ pokládá Moldavsko za „další Ukrajinu“. Šéf ruské diplomacie také v té souvislosti tvrdil, že Západ podpořil v roce 2020 zvolení prozápadní prezidentky Sanduové, která chce podle něj vstoupit do NATO. Nebo dokonce spojit Moldavsko s Rumunskem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Moldavsko je nejchudší zemí Evropy

„Je připravená prakticky na všechno,“ cituje web Plus Jeden Deň Lavrova. Moldavská zpravodajská služba už v prosinci varovala, že Rusko by mohlo začít tento rok útok na jejich zemi, jak Události247 informovaly loni. „Otázkou není, zda Ruská federace zahájí další ofenzivu proti území Moldavské republiky, ale kdy,“ uvedl tehdy šéf moldavské rozvědky Alexandr Musteata. Rusko se může pokusit vytvořit pozemní koridor přes jižní Ukrajinu do východomoldavského regionu Podněstří, kde jsou přítomny ruské mírové síly.

Moldavsko se přibližuje k EU

Podněstří vyhlásilo svou nezávislost na Moldavsku po občanské válce v roce 1992, ale žádný členský stát Organizace spojených národů to neuznalo. Web Plus Jeden Deň připomíná, že Rusko má v regionu umístěných zhruba 1500 vojáků. Snaha Ruska ovládnout Moldavsko může sílit i vzhledem k přibližování země k EU. Moldavsko spolu s Ukrajinou loni na základě rozhodnutí evropských lídrů dostalo kandidátský status, jak informovaly Události247 loni v červnu. O členství požádal Kišiněv krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Moldavsko začalo rychle pracovat na naplňování požadavků, které je nutné pro vstup do EU splnit. Tento týden se uskutečnila Asociační rada EU, kde se Brusel s Moldavskem dohodl na dalším posilňováním spolupráce v klíčových oblastech, informuje web Teraz. Evropská komise také spolu s moldavskou vládou podepsala dohodou o přidružení země k programu EU4Health, díky čemuž Kišiněv dostane přístup k finanční podpoře EU v oblasti zdraví, dodává web Teraz.

Přijde podle vás po Ukrajině na řadu Moldavsko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále