Vše nasvědčuje změně ruské strategie. Stíhačky u hranic budí obavy

Rusko podle západních tajných služeb shromažďuje u hranic s Ukrajinou stíhačky a vrtulníky. Spekuluje se, co takový krok předznamenává.

i Zdroj fotografie: Alex Beltyukov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské stíhačky v blízkosti ukrajinských hranic mohou znamenat, že se šéf Kremlu snaží změnit pozemní invazi na vzdušný boj, píše web Plus Jeden Deň. Nebylo by to překvapivé vzhledem k tomu, že se ve válce zatím ruské armádě příliš nedaří. Tímto by mohl chtít Putin dosavadní trend změnit. Americký ministr obrany Lloyd Austin ale tvrdí, že Spojené státy nevidí bezprostřední známky „masivního leteckého útoku“. Prohlásil to na setkání se spojenci NATO, kde zaznělo varování před leteckými ruskými silami, uvádí Plus Jeden Deň.

Kritika Kremlu vůči NATO

I proto ministři obrany zemí Aliance řešili v Bruselu, jak urychlit podporu ukrajinské armády. Zprávy o hromadění ruských letadel v blízkosti Ukrajiny by mohly také podnítit požadavky na urychlení dodávek prostředků protivzdušné borany a dělostřelecké munice, uvádí Plus Jeden Deň. Jednota spojenců má být pro další vývoj velmi důležitá. „Kreml stále sází na to, že nevydržíme. Ale rok od začátku války jsme stále stejně jednotní. A tato společná odhodlanost pomůže Ukrajině udržet dosavadní energii v kritických příštích týdnech,“ cituje ČTK Austina.

Americký ministr obrany také na setkání připomněl přislíbené dodávky, mezi kterými jsou americké protivzdušné systémy Patriot či německé tanky Leopard 2. Jde o techniku, která má Kyjevu výrazně na bojišti pomoci. Toho si je Moskva moc dobře vědoma, a proto nese další přísliby Západu nelibě. „NATO je vůči nám nenávistná organizace, která svou nenávist potvrzuje každý den a ze všech sil se snaží, aby bylo její zapojení do konfliktu okolo Ukrajiny co nejjasnější,“ cituje ČTK mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova k úterní tiskové konferenci NATO.

Ukrajina potřebuje západní dodávky

Změna taktiky Ruska by i proto nemusela být nijak překvapivá. Domnívá se o tom i nejmenovaný vysoce postavený představitel americké administrativy, který aktuální události okomentoval pro Financial Times. „Ruské pozemní síly jsou dost vyčerpané – to nejlepší naznačuje, že Moskva svou taktiku změní na vzdušný boj. Jestli chtějí Ukrajinci přežít, musí mít co nejvíce prostředků protivzdušné obrany a co nejvíc munice,“ cituje jeho slova web Plus Jeden Deň. Ukrajina s další pomocí Západu může počítat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle Stoltenberga se Putin chystá k nové ofenzivě, a proto je třeba urychlit dodávky na Ukrajinu

I šéf NATO Jens Stoltenberg v úterý apeloval, aby se urychlily dodávky munice, paliva a náhradních dílů, píše ČTK. V té souvislosti připomněl i rychlé dodání slibované techniky, a proto nazval aktuální situaci soubojem logistiky. Západ musí zároveň zvýšit i výrobu munice, aby se výrazně netenčily zásoby jednotlivých zemí. Podle Kyjeva ukrajinská armáda denně vypálí až 5 tisíc kusů dělostřelecké munice, píše ČTK.

Bude nečekaná ruská ofenziva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále