Expert se vyjádřil k porážce ruské armády: Na záchranu je už příliš pozdě

Ruská invaze na Ukrajině neprobíhá od začátku podle Putinových plánu. Podle experta je proto porážka Moskvy neodvratitelná.

i Zdroj fotografie Unknown Author / Creative Commons / CC-BY
                   

K možnostem Ruska ve válce na Ukrajině se pro britský web Express vyjádřil politolog a kritik Kremlu Boris Kagarlitsky. Podle něj je na tom ruská armáda velmi špatně, a proto varuje ruského prezidenta Vladimira Putina, že situaci už nelze zachránit, je prý příliš pozdě. „Ruská armáda je změť nemotivovaných vojáků, kteří jsou pod velením neschopných důstojníků a ovládaní zkorumpovanými generály, kteří by mohli ukrást vše, co se hnulo,“ cituje jeho slova Express. Kagarlitsky má za to, že reorganizace stavu by trvala několik let, na což teď není čas.

Ukrajina se dočká další pomoci

Zatímco ruská armáda se potýká s mnoha problémy, ta ukrajinská se těší velké podpoře ze Západu. Stále více zemí je ochotno poskytnout Kyjevu další obrněné vozy. Tanky přislíbila Francie, USA, Německo a nedávno také Velká Británie, jak Události247 informovaly tento týden. I to má podle experta potvrzovat, že porážka Ruska je nevyhnutelná. Putinovi tak podle něj zbývá jedině uzavření dohody se Západem. Podle Kagarlistkyho se navíc proti šéfovi Kremlu otáčí zády i ruské elity.

iZdroj fotografie: Andrew Skudder / Creative Commons / CC BY-SA
Tento týden se objevily informace, že Velká Británie zvažuje, že dodá Ukrajině bojové tanky Challenger 2

Stát za tím může nejen neúspěch ve válce na Ukrajině, ale také sankce, které tvrdě dopadají na ruskou ekonomiku. „To, co Rusko nyní musí udělat, je uzavřít dohodu se Západem, protože jinak nelze ekonomické zhoršování zastavit,“ uvedl ruský politolog pro web Express. Nedá se ale předpokládat, že by ji byl schopen uzavřít zrovna Putin. Podle Kagarlitskyho si je moc dobře vědom, že by to znamenalo konec jeho vlády, což bude chtít oddálit. „Ale konec jeho vlády se každopádně blíží, protože elity s ním teď nejsou spokojené,“ dodal pro Express.

Putin se zlobil na ministra průmyslu

I proto zřejmě sám Putin ztrácí nervy. Web BBC tento týden informoval, jak se ruský prezident neudržel při prvním zasedání své vlády v novém roce. Ministrovi průmyslu a obchodu Denisi Manturovi vyčítal, že příliš dlouho trvá objednávání civilních a vojenských letadel. „Co blbneš? Kdy se budou podepisovat smlouvy?“ cituje Putina web BBC. Putin připomněl, že několik podniků ještě nedostalo objednávky.

Šéf resortu průmyslu a obchodu vysvětloval, že ministerstvo již spustilo v Petrohradě program na výrobu motorů pro vrtulníky, které se dříve vyráběly na Ukrajině. Rovněž slíbil, že udělá maximum, aby se vše urychlilo. Takový příslib ale šéfovi Kremlu nestačil. „Ne, udělej to do měsíce. Nechápeš situaci, ve které jsme? Je potřeba to udělat za měsíc, ne později,“ cituje web BBC Putinova slova vůči Manturovi.

Co si o slovech politologa myslíte vy, vnímáte to stejně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa