Rusko nehodlá ze svých požadavků vůči Ukrajině ustoupit. Putin to řekl svému tureckému protějšku

Rusko zastaví svá vojska až v okamžiku, kdy Ukrajina splní všechny jeho požadavky. Putin to řekl tureckému prezidentovi Erdoganovi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan měl v telefonickém rozhovoru Vladimira Putina vyzvat, aby okamžitě vyhlásil klid zbraní, otevřel humanitární koridory a podepsal s Kyjevem mírovou dohodu. Hovor mezi oběma státníky měl trvat zhruba hodinu, informuje o tom server iDnes. Šéf Kremlu v něm měl hlavě Erdoganovi potvrdit, že vojenská operace probíhá podle plánu a harmonogramu. Rusko podle Putina zastaví svá vojska, pokud Ukrajinci přestanou bojovat a splní požadavky Moskvy.

Putin znovu telefonoval také s Macronem

Ankara už dříve ruskou invazi na Ukrajinu označila za nepřijatelnou. Turecko, jako člen NATO, nabídlo, že může být prostředníkem v případných jednáních o míru. Už dříve totiž uvedlo, že považuje za naivní si myslet, že přímé rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem mohou přinést nějaké výsledky. Zároveň ale Ankara dosud na Moskvu neuvalila žádné sankce. Putin kromě Erdogana mluvil v neděli také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Emmanuel Macron

Ruský prezident měl v rozhovoru uvést, že za provokací v okolí jaderné elektrárny v Záporoží jsou zodpovědní Ukrajinci. Objekt byl přitom nejprve zasažen ruským ostřelováním a poté Rusové elektrárnu obsadili. Šéfovi Elysejského paláce měl zároveň Putin potvrdit, že je připravený ke schůzce za účasti Ruska, Ukrajiny a zástupců Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Moskva nadále trvá také na tom, že Ukrajinci jsou ti, kteří brání civilistům opustit Mariupol.

Izraelský premiér jako prostředník

Macron měl vyzvat šéfa Kremlu k ukončení války na Ukrajině a k dodržování mezinárodního práva. Rusko-ukrajinskou krizi se snaží pomoci vyřešit také Izrael. Tamní premiér Naftali Bennett jednal s Putinem v sobotu osobně v Moskvě. Zároveň Bennett několikrát v posledních dnech telefonicky kontaktoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podrobnosti k jednáním ale úřad izraelského premiéra nesdělil. Bennett dosud neodsoudil veřejně ruskou invazi na Ukrajinu. Izraelský premiér to zdůvodňuje silnými vazbami k oběma zemím.

iZdroj fotografie: The Kremlin, Moscow / Creative Commons / CC BY
Vladimir Putin a Naftali Bennett

I z toho důvodu se nabídl jako prostředník při vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem. Izraelský premiér po tříhodinovém jednání v Moskvě pokračoval do Berlína, kde se setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem. Ještě před sobotním jednám s ruským prezidentem svou misi Bennett konzultoval s USA, Německem a Francií. Jak informuje ČTK, v neděli pak izraelský premiér absolvoval další kolo rozhovorů. Postupně se telefonicky spojil s Putinem, Scholzem a Macronem. Podrobnosti z jednání nejsou známé.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články