Ruské běsnění se může brzy zastavit. Proud peněz není nekonečný

Válka na Ukrajině přináší Moskvě velké ztráty nejen na lidských životech, ale také v technice. Tu Rusko zřejmě nestačí dostatečně rychle nahrazovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Express upozorňuje, že klíčová továrna na výrobu ruských tanků se nachází na Sibiři. V rozlehlém závodu Uralvagonzavod mělo dojít ke zřízení druhé výrobní linky na stroje T-90, nakonec ale byly tyto plány pozastaveny. Důvodem je nedostatek pracovníků, protože se nedaří posílit jejich nábor. Podle odborníků potíže v továrně ukazují, jak Západ výrazně převyšuje Putinovu válečnou ekonomiku, píše Express.

Továrny berou kohokoli

Neschopnost Moskvy zajistit si dostatek pracovníků potvrzují i sami zaměstnanci. „V továrně je akutní nedostatek personálu. Mistr dříve potřeboval speciální školení, ale nyní berou kohokoli, kdo má zkušenosti s výrobou,“ uvedl jeden ze zaměstnanců ve Sverdlovsku pro web Express. Důvodem má být fakt, že Rusko opustilo zhruba 700 tisíc lidí. Většinou šlo o mladé a vzdělané muže, jejichž schopnosti nyní chybí. Málokoho navíc láká odstěhovat se k odlehlému sibiřskému závodu. Nepomáhá ani příslib slušného platu či příspěkvu na bydlení, popisuje Express.

Potřeba nových tanků se navíc zvyšuje. Podle odhadů přišla ruská armáda v bojích na Ukrajině až o 2300 strojů T-72 a T-80, uvádí Express. Výroba tanků však není jediná věc, která se Rusům nedaří. Kvůli nedostatku čipů je zbržděna i výroba hypersonických střel, střel země-vzduch či systémů včasného varovnání, uvádí Express. Všechny tyto problémy by pak Rusku mohly způsobit potíže s dalšími útoky na Ukrajinu.

Kanibalizace domácích spotřebičů

Zoufalost Moskvy dokládají také způsoby, jakými se Rusové snaží získat čipy z domácích spotřebičů jako jsou myčky či ledničky. I proto v poslední době dochází k výraznému nárůstu vývozu těchto zařízení směrem na východ do zemí jako je Arménie či Kazachstán. Odtud Rusko následně spotřebiče skupuje. „Je docela dobře možné, že ruský vojensko-průmyslový komplex kupuje komerční zboží z volného prodeje, aby je mohl záměrně kanibalizovat na součástky,“ cituje web iDnes vyjádření Jamese Byrne z think tanku Royal United Services Institute.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko údajně získává čipy z různých spotřebičů včetně praček či odsávaček mateřského mléka

Na získání polovodičů do vojenské techniky vynakládá Rusko nemalé výdaje. Proud peněz však není nekonečný a v rozpočtu tak kvůli válce a sankcím vznikají díry, které bude muset Moskva nějakým způsobem pokrýt. Jedním z řešení může být zavedení nové daně, jež se má vztahovat na velké společnosti, informuje web Čas.

Firmy mají zaplatit daně ze zvýšených zisků vykázaných v uplynulých letech. Výjimku budou mít ropné a plynárenské společnosti. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nicméně tvrdí, že peníze budou vybírány na dobrovolném základě, píše Čas. Finance začínají být pro Rusko problém. Loňský rozpočet vykázal deficit ve výši 3,3 bilionu rublů. Letos má ještě vzrůst, mimo jiné i kvůli cenovému stropu na ruskou ropu, který zavedly západní země.

Jak dlouho ještě bude trvat Ruské válčení na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad