Válka zdaleka nekončí: Poslední události vypadaly jako scéna z apokalyptického filmu. Ukrajinka popsala svůj děsivý zážitek

Raketový útok na město Kosťantynivka v Doněcké oblasti si vyžádal několik obětí i zraněných. Svědectví o tragédii poskytla jedna z přeživších.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O sobotním ruském útoku na obytnou část města na východě Ukrajiny informoval gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. „Záchranáři a příslušníci bezpečnostních sil pracují na místě tragédie, aby pomohli lidem a důkladně dokumentovali další zločin ruských okupantů na našem území,“ cituje jeho vyjádření v aplikaci Telegram web Plus Jeden Deň. Raketa zasáhla čtyři bytové domy a hotel. Střepiny projektilu a tlaková vlna rozbily okna, tabule a dveře, zničeny byly také garáže a několik automobilů, píše web Novinky.

Všude byla krev

Útok nepřežili 3 lidé, dalších 14 osob bylo zraněno. Mezi mrtvými jsou 2 muži ve věku 33 a 36 let a jedna 70letá žena, uvádí server Novinky. Na místě těchto posledních válečných událostí to vypadalo jako v apokalyptickém filmu. Server Plus Jeden Deň píše o rozházených kusech pokrouceného kovu a ohořelých zbytcích předmětů z domácností. Ve dvoře bylo také minimálně jedno ohořelé auto. Na místě byly rovněž viditelné krvavé skvrny.

Hrůzu, která se stala, popsala Ukrajinka Iryna Malcevová, která v době děsivého výbuchu byla v obývacím pokoji a sledovala televizi. Otevřela jsem oči a všechno bylo odpálené. Byla jsem pokrytá krví. Máma seděla v ložnici, také byla celá od krve,“ cituje její vyjádření web Plus Jeden Deň.

Kyrylenko přitom upozornil, že Kosťantynivka je docela daleko od frontové linie. Město ale i přesto trpí neustálými nepřátelskými útoky, uvádí web Novinky. „Každý, kdo stále zůstává ve městě, se vystavuje smrtelnému nebezpečí. Rusové útočí na civilisty, protože nejsou schopni bojovat s ukrajinskou armádou,“ napsal doněcký gubernátor na Telegramu. Podle něj za sobotu v důsledku ruských útoků zemřely v Doněcké oblasti další 4 lidé a minimálně 7 jich bylo zraněno.

Zelenskyj naléhá na rychlost dodávek

Situaci na frontě v pátek komentoval také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který ji označil za stále „extrémně kritickou.“ Jmenoval právě Doněckou oblast, kde Rusko zintenzivňuje ofenzivu. Podle ukrajinské hlavy státu Rusové útočí nejen na ukrajinské obranné pozice, ale ničí také všechna města a obce okolo, píše ČTK.

iZdroj fotografie: Bundeswehr-Fotos / Creative Commons / CC BY
Německo se původně zdráhalo Ukrajině poskytnout své zbraně, protože se bálo eskalace konfliktu

Zelenskyj proto už mnohokrát uvedl, že Kyjev potřebuje k podniknutí protiútoku stovky tanků. Tento týden Ukrajině dodávku strojů slíbilo Německo i USA, zatím však není jasné, kdy je bude mít ukrajinská armáda k dispozici na frontě. Na to upozornil i ukrajinský prezident, kterému se podle jeho slov uleví až tehdy, když budou tanky používat ukrajinští vojáci na bojišti, protože dodávky západních zbraní jsou zdlouhavé, dodává ČTK.

Co si o

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články