Ukrajina se obává teroristických útoků v kostelech

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na 36 hodin klid zbraní. Někteří se domnívají, že jde jen o zastírací manévr a ruské útoky hrozí dál.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S varováním pro ukrajinské obyvatele přišla vicepremiérka Iryna Vereščuková, informuje TASR. Lidem, kteří žijí v okupovaných oblastech doporučila, aby se během pravoslavných Vánoc nezúčastňovali bohoslužeb a nechodili na místa, kde se pohybuje mnoho osob. Podle ní hrozí ze strany Ruska spáchání teroristických útoků. „Ukrajina získala informace o tom, že Rusové připravují teroristické útoky v kostelech,“ cituje TASR Veřeščukovou. Plánem Moskvy má být, že poté vinu za útoky připíše Kyjevu.

Příměří je past

Ukrajina totiž nepřijala výzvu Ruska k vyhlášenému příměří, které mělo platit od pátečního poledne do sobotní půlnoci. Kyjev Putinův krok označil za pokrytecký. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se Moskva jen snaží získat čas, aby se ruské jednotky mohly přeskupit. Příměří podle poradce prezidenta Mychlajlo Podoljaka nastane jen tehdy, pokud ruská armáda opustí všechna ukrajinská území, píše web Topky. Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v září čtyři ukrajinské regiony, píše dále web.

Jde o Luhanskou, Doněckou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Putin území formálně připojil k Ruské federaci na základě výsledku referend, které ale západní státy považují za nepravé. Navíc je třeba připomenout, že Moskva ani jedno z území plně neovládá a naopak od vyhlášení anexe se ukrajinským silám značnou část podařilo osvobodit. A ani během vyhlášeného příměří nebyl v oblastech klid, píší Topky.

Bělorusko chystá mobilizaci

Ukrajinci i během pátku reportovali jeden ruský raketový útok a 20 útoků z raketových systémů s vícenásobným startem, informuje web CNN Prima News. Celkem měli okupanti provést 17 náletů, dělostřelectvo pak podniklo pomocí salvových raketometů 59 úderů a většina z nich směřovala na civilní oblasti či kritickou infrastrukturu. Objevují se také spekulace, že se blíží zapojení Běloruska do války na Ukrajině.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Alexandr Lukašenko může pod tlakem Vladimira Putina vydat rozkaz k zapojení do války na Ukrajině

Jak upozorňuje web CNN Prima News, běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi stačí už jen stisknout na příkaz z Kremlu tlačítko, aby mohl začít mobilizovat. Alespoň tímto způsobem to prezentuje bývalý ministr kultury Pavel Latuška, který žije v exilu ve Varšavě a je členem exilové vlády opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, píše CNN Prima News. Podle Latušky už byli všichni zaměstnanci běloruského ministerstva vnitra vyzváni k odevzdání pasů. Jde o opatření, aby nemohli při mobilizaci opustit běloruské území.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články