Rusko oznámilo, že rozšiřuje svou armádu a vytvoří nové jednotky

V den, kdy ukrajinský prezident navštívil USA a dostal příslib pomoci, Rusko oznámilo posilování své armády, včetně zvýšení počtu vojáků.

i Zdroj fotografie: Министерство обороны Российской Федерации / Savitskiy Vadim / Creative Commons / CC BY
                   

Rusové čelí v posledních týdnech velkým problémům na bojišti. Kvůli převaze ukrajinských sil přišli i o okupovaný Cherson. Ztráta hrozí také v Doněcké oblasti. Aktuálně se vedou nejkrvavější boje v okolí města Bachmut. Naopak ukrajinská armáda hlásí za poslední den další úspěchy. Podle generálního štábu se podařilo letectvu zničit několik ruských základen, skladů a sestřelen byl také ruský bezpilotní letoun v hodnotě 130 milionů korun, informuje web CNN Prima News.

Navýšení počtu vojáků

Rusko se ale evidentně ani přes vysoké ztráty nehodlá svých cílů na Ukrajině vzdát. Zřejmě i proto dojde k navýšení počtu členů ruské armády, jak oznámil ve středu ministr obrany Sergej Šojgu. Počet členů ozbrojených sil se má zvýšit na 1,5 milionu a počet smluvních vojáků na 695 tisíc, informuje web Blikk. Šéf resortu obrany také přišel na jednání s Putinem s myšlenkou, že by se měl zvýšit minimální věk pro odvod. A to z 18 na 21 let a maximální věk z 27 na 30 let. Už dříve Šojgu s Putinem prohlásili, že noví branci nebudou posláni bojovat na Ukrajinu.

Ruský ministr obrany také ve středu informoval, že dochází ke vzniku nových jednotek. Formovat se mají v západní části země s ohledem na plány Finska a Švédska vstoupit do Severoatlantické aliance, píše Blikk. Šojgu se vyjádřil také přímo k válce na Ukrajině. Podle něj se snaží Západ konflikt co nejvíce protáhnout, a tím Rusko oslabit, informuje dále web Blikk. Podle ministra 27 západních zemí investovalo do dodávek zbraní pro Ukrajinu 97 miliard dolarů.

USA pokračují v masivní podpoře

„Provádíme operace na záchranu obyvatelstva před genocidou a terorem. Rusko je vždy otevřené konstruktivním mírovým rozhovorům,“ cituje Šojguova slova web Blikk. Opět se tím potvrzuje naprosto odlišné vidění situace Ruskem a Západem. Zatímco ve středu Moskva informovala o svých vojenských plánech, v USA si notoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se svým americkým protějškem Joe Bidenem. Ukrajinská hlava státu měla důvod k radosti.

iZdroj fotografie: U.S. Institute of Peace / Creative Commons / CC BY
Podle šéfa americké diplomacie Antony Blinkena mají USA dát miliardu dolarů na rozšíření ukrajinské protivzdušné obrany a 850 milionu dolarů na pomoc v oblasti bezpečnosti

Ještě před jeho příletem do Washingtonu bylo oznámeno, že USA Ukrajinu podpoří dalším balíkem v hodnotě 1,85 miliardy dolarů, informuje web Seznam Zprávy. Jeho součástí má být také systém protivzdušné obrany Patriot. USA Kyjevu poskytnou podle amerického ministra zahraničí Antony Blinkena vojenské vybavení, které „Ukrajině pomůže bránit se před pokračujícím brutálním a nevyprovokovaným útokem ze strany Ruska“, uvádí dále server Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále