Rusové začínají mít nahnáno a bojí se protiútoku. V ohrožení má být i Putinovo sídlo

Na sociálních sítích se množí videa a fotografie, které ukazují, že na střechách ruských veřejných budov se objevily systémy protivzdušné obrany.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ze zveřejněných záběrů je patrné, že Rusko na své klíčové budovy rozmisťuje protiraketové systémy Pancir-S1. Objevily se například na střeše budovy ministerstva obrany na Frunzeho nábřeží v Moskvě, píše web ČT24. Jedno z odpalovacích zařízení má ale být také jen pár kilometrů od sídla ruského prezidenta Vladimira Putina za Moskvou. Je tak jasné, že ruské vedení země se domnívá, že v ohrožení je i sídlo šéfa Kremlu. Web The Guardian informuje, že další systém je rovněž umístěn na domě v ulici Teterinská v ruském hlavním městě, kde sídlí vzdělávací instituce.

Moskva nenechává nic náhodě

Rusko využívá nejen Pancir-S1. Na sociálních sítích se objevily informace, že v Moskvě a okolí se vyskytují systémy S-300, píše Meduza. Ruská média informovala o rozmisťování dalších systémů protivzdušné obrany S-400, které už metropoli chrání, informují Novinky. Tento typ je účinný proti balistickým raketám i letadlům, není ale schopen zasahovat proti malým cílům letícím nízko. Naopak Pancir S-1 umí ničit letadla, vrtulníky, ale i vojenské či komerční drony, píší Novinky. Vše naznačuje tomu, že Rusové začínají mít nahnáno z protiútoku západních zemí.

Zprávy o protiraketové ochraně šíří také prokremelští blogeři a západní analytici, uvádí web ČT24. Kreml však odmítl zprávy o posilování protivzdušné obrany komentovat. Mluvčí Dmitrij Peskov přesměroval podobné dotazy na ministerstvo obrany, které je podle něj zodpovědné za zajištění bezpečnosti celé země. O možném vzdušnému útoku na Moskvu přitom ruská média spekulují už od čtvrtka, připomíná ČT24.

Obavy kvůli útokům na Krym

V loňském roce došlo například k útoku na ruskou leteckou základnu u města Engels, která leží zhruba 500 kilometrů od ukrajinských hranic. Podle Moskvy se úderu dopustily ukrajinské drony. Bezpilotní letouny měly stát také za útokem na letiště u Kursku nebo anektovaný poloostrov Krym. Ten může být cílem i v následujících dnech, čemuž nasvědčují poslední zprávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko je s poloostrovem Krym propojené jen přes Kerčský most, který loni také čelil útoku

V pondělí měla ruská protivzdušná obrana sestřelit u Sevastopolu na Krymu deset dronů, informuje web iRozhlas. Město patřilo ještě donedávna k hlavním základnám ruské Černomořské flotily, ze kterých se odpalovaly střely s plochou dráhou letu na ukrajinská města a cíle kritické infrastruktury. Ohrožení drony ale vedlo podle médií k přemístění části lodí do jiných přístavů, uvádí iRozhlas.

Myslíte si, že nastane protiútok na ruská města?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa