Ruské obcházení západních sankcí: Putin vybudoval černý trh

Moskvě se úspěšně daří vyhýbat se západním sankcím uvaleným na ropný trh. Dál obchoduje s komoditou po své vlastní linii.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office/ Creative Commons / CC BY
                   

Web Money připomíná, že 5. prosince 2022 vstoupilo v platnost ropné embargo Evropské unie. Zároveň v té době stanovila EU, země G7 a Austrálie cenový strop za ropu na úroveň 60 dolarů za barel. Toto opatření má vést k omezení příjmů Ruska z prodeje ropy do třetích zemí. Ostatní země dovoz ropy zakázaly či omezily na základě sankcí. Cenový strop funguje tak, že je zakázáno poskytování služeb spojených s přepravou ropy po moři, včetně pojišťovacích a finančních služeb, pro ropu nakupovanou nad stanoveným limitem, uvádí web Economist.

Záchrana v Číně a Indii

Navíc 5. února začnou platit další sankce týkající se nafty a dalších ropných produktů, a proto bude muset Rusko hledat další alternativní cesty pro vývoz komodit, uvádí web Money. Rusko už si ale nyní poradilo po svém. Odbyt pro svou ropu velmi rychle Moskva našla v Číně a Indii, píše Economist. Rusku se zároveň daří některé sankce obcházet. V těchto metodách se Rusko inspirovalo u zemí jako je Írán a Venezuela, připomíná Money.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výjimku z evropského embarga na ruskou ropu má jen Česko, Slovensko a Maďarsko

Ruská ropa se stále častěji přepravuje ve starých rozpadlých tankerech, které se několikrát během jedné cesty přeměňují, aby nebylo možné poznat, odkud ropa pochází. Výjimkou není ani mísení ropy se surovinou jiného původu. Export je často prováděn prostřednictvím „černého trhu“, který nerespektuje cenový strop. Ropa z Ruska proto často míří do zemí, které se do sankcionování nezapojily.

EU je se sankcemi spokojená

Nově tak s komoditou obchoduje Srí Lanka, Turecko, Indie a Malajsie. Web Economist upozorňuje, že podle odborníků se tamní společnosti staly kolonií ruských státních podniků. Zajímavé je také zjištění, že se zvýšil obchod s použitými ropnými tankery. Server Money píše, že loni změnilo majitele téměř 200 lodí, což je o 55 procent více než předchozí rok. Všechny skutečnosti také naznačují, že i přes sankce dochází k proudění ruské ropy do Evropy, a to právě skrze Indii a Čínu. Tím se Rusko vyhýbá nejen ropnému embargu, ale také cenovému stropu.

Server Economist zároveň upozorňuje na úskalí takového postupu. Na černém trhu nefunguje pojištění, a proto v případě nehody tankeru, nikdy nepokryje obrovské škody. Evropská unie si navíc uvalené sankce proti Rusku pochvaluje. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové „rozežírají ruskou ekonomiku jako rez“ a „vrhají ji o generaci zpět“, píše web iRozhlas. Podle jejího odhadu kvůli cenovému stropu na ruskou ropu Moskva přichází každý den o zhruba 160 milionů eur (asi 3,8 miliardy korun).

Kdo tedy vítězí? Putin, anebo Západ se svými sankcemi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články