Rusko díky Řecku obchází zákaz vstupu do evropských přístavů a vyváží ropu ve velkém

Součástí pátého balíčku sankcí uvalených Evropskou unií byl zákaz vstupu ruských lodí do evropských přístavů. Na export ropy to ale nemá žádný dopad.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server Welt, důvodem, proč se Rusku daří stabilizovat vývoz ropy na dřívější úroveň, je pomoc řeckých rejdařů. Ti nepatří k těm, kteří by ukončili své obchodní vztahy s Ruskem na rozdíl od jiných společností v Evropě a USA. To potvrzují údaje pojišťovny Lloyd’s, ze kterých vyplývá, že za duben Řekové téměř ztrojnásobili svůj podíl na ruské přepravě ropy oproti roku přechozímu. Celkem ve čtvrtém měsíci letošního roku vyplulo z ruských ropných přístavů Primorsk, Novorossijsk, Usť-Luga a Petrohrad 190 tankerů s ropou, z toho 76 plulo pod řeckou vlajkou.

Indie dostala slevu

Proč právě Řecko? Vysvětlení je jednoduché: země má se 716 loděmi největší flotilu tankerů na světě, jak informuje server Echo24. Export ruské ropy se tak stabilizoval. Podle údajů Lloyd’s Rusko od začátku války na Ukrajině vyvezlo v průměru 4,5 milionu barelů ropy denně v hodnotě 509 milionů dolarů. Tím se dostává na úroveň před zahájením ruské invaze, kvůli které zemi postihla řada sankcí. Jen dodávky mění směr. Stále častěji Rusko posílá ropu do Indie a na Dálný východ.

iZdroj fotografie: Flickr
Těžba ropy

Právě Indie využila slevy ze strany Ruska a nakoupila za prvních šest týdnů války 13 milionů barelů ropy. Stejné množství nakoupila z Ruska za celý loňský rok. Jak upozorňuje Echo24, dovoz ruské ropy do Indie má své limity. Důvodem je skutečnost, že většina indických rafinérii není uzpůsobena na zpracování ropy typu Ural. Export do Indie v takové míře tak nebude zřejmě dlouhodobý trend. A utrum mohou mít i řečtí rejdaři.

Výjimku bude mít i Česko

Šestý balíček protiruských sankcí má podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové zakázat během šesti měsíců veškerý dovoz ropy z Ruska tankery nebo ropovodem do EU. Výhrady proti tomu ve středu na jednání velvyslanců členských zemí EU v Bruselu mělo právě Řecko, jak píše Echo24. Jeho námitky vzala komise v potaz a navrhuje prodloužení přechodného období zákazu přepravy ruské ropy tankery.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ursula von der Leyenová

Lhůta se má prodloužit z jednoho na tři měsíce, jak informuje ČTK. Ropné embargo bude mít také výjimky. Maďarsko, Slovensko a Česko patří mezi země, které jsou na ruské ropě výrazně závislé, a proto pro ně nebude platit zákaz dovozu ropy z Ruska až do poloviny roku 2024. Konečnou podobu šestého balíčku sankcí proti Rusku ale ještě musí členské země EU schválit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články