Rusko rozzuřila britská dodávka zbraní na Ukrajinu

Západní země ani po dlouhých měsících nepřestávají polevovat ve své podpoře Ukrajiny. To se Moskvě nelíbí čím dál více.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia/ Creative Commons / CC BY
                   

Ruského prezidenta Vladimira Putina a další představitele Kremlu rozzuřila nová britská dodávka zbraní na Ukrajinu, jež sestává z raket dlouhého doletu, píše web Express. Hrozba ze strany Moskvy přišla jen několik hodin poté, co rozhodnutí potvrdil britský ministr obrany Ben Wallace. Není se čemu divit, protože rakety Storm Shadow, které poputují do válkou zasažené země, mohou zasáhnout cíle hluboko za frontovou linií. Velká Británie se tak stane první zemí, která Ukrajině dodá zbraně dlouhého doletu.

Moskva zuří

„Vnímáme toto rozhodnutí jako extrémně nepřátelský krok Londýna, jehož cílem je dále pumpovat zbraně na Ukrajinu a který povede k vážnému vyostření situace,“ cituje web Plus Jeden Deň z vyjádření ministerstva zahraničních věcí. Následně mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že to bude „vyžadovat odpovídají reakci armády“. Potvrdil také, že Putin na zprávu reagoval „zcela negativně“. Web Plus Jeden Deň připomíná, že řízené střely Storm Shadow mohou být odpalovány i v extrémních podmínkách, kvůli čemuž mají Rusové důvod k obavám.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Západ nepodporuje Ukrajinu jen dodávkami zbraní, ale také výcvikem ukrajinských sil na svém území

I proto chrlí Moskva na Velkou Británii jednu výhrůžku za druhou. „Británie je evidentně ochotna překračovat jakékoli hranice a přenést konflikt na podstatně novou úroveň, pokud jde o ničení a ztráty na životech,“ cituje web Plus Jeden Deň z vyjádření Moskvy. Rusko proto hodlá „podniknout všechna potřebná opatření k neutralizování hrozeb“. Putin si je evidentně moc dobře vědom přesily, kterou představuje západní podpora Ukrajiny. Vystupování šéfa Kremlu proti Londýnu je však na hraně.

Putin by měl být Británii vděčný za svůj život

Web Express připomíná, že v minulosti mělo dojít k atentátu na ruskou hlavu státu. Konkrétně při jeho návštěvě Británie v roce 2003. Tamní tajné služby však takový útok nedopustily a atentátníky včas zastavily. Na tento dobrý čin ze strany Britů už ale zřejmě Putin zapomněl a nyní považuje Londýn za svého nepřítele. Vztahy obou zemí jsou vyostřené především kvůli válce na Ukrajině. NATO dokonce varuje, že britská pomoc může vyvolat konflikt světových rozměrů.

Web Express píše, že Severoatlantická aliance se obává toho, že nové zbraně dodané Londýnem mohou zasáhnout i cíle v Rusku, a to díky schopnosti střel Storm Shadow letět až 250 kilometrů daleko. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov nicméně vyloučil, že rakety dlouhého doletu budou použity na Rusko, připomíná web Express. Přesto není žádná varianta vyloučena a obavy NATO kvůli možnému vyhrocení situace jsou na místě. Rusko totiž může použít odvetné opatření třeba ve formě „superzbraní“, informuje web Express.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články