Rusky mají smůlu. Porodní turistice v Argentině je konec

Podle údajů jihoamerických zemí se ruské ženy od invaze snaží ve větším počtu přivádět děti na svět právě v Argentině. Chtějí občanství.

i Zdroj fotografie: Cameryn Lester / Creative Commons / CC BY
                   

Zasáhnout proti ruské porodní turistice hodlají hlavně imigrační úřady v Argentině, píše web The Guardian. Rusky cestují ve velkém rodit do Buenos Aires, aby získaly pro své děti argentinské občanství. Úřady už kvůli tomu zahájily soudní vyšetřování, protože mají za to, že byl rozjet lukrativní obchod s argentinskými pasy pro ruské rodiny. Kvůli možnému gangu jsou proto některé Rusky na letištích zadržovány. Tím mají úřady vyslat jasný vzkaz, že porodní turistika končí.

Do Argentiny míří tisíce Rusek

Jen za čtvrtek mělo podle ředitelky imigračního úřadu Florencie Carignanové přiletět stejným letadlem do země 33 nastávajících maminek. Celkem z poslední rok přiletělo do jihoamerické země zhruba 10 500 těhotných Rusek, uvádí The Guardian. Rusky sice tvrdí, že přiletěly jako turistky, ale důvod je zjevně jiný. „Přijedou do Argentiny, přihlásí své děti jako Argentince a odejdou. Náš pas je velmi bezpečný po celém světě. Umožňuje vstoupit bez víz do 171 zemí,“ cituje Carignanovou web BBC.

Navíc vlastnictví argentinského pasu dítětem usnadňuje cestu k občanství i rodičům. To se Rusům líbí, protože na pas své země mohou cestovat bez víz jen do 87 zemí světa, uvádí BBC. Cestování se jim komplikuje hlavně poté, co řada západních zemí přijala vůči Rusům několik sankcí. Loni v září byla například pozastavena dohoda o zjednodušeném vízovém režimu mezi Evropskou unií a Ruskem, připomíná BBC. S argentinským pasem je možné se do EU dostat bez víza.

Levný porod s bonusem

I proto stále více Rusů hledá nové způsoby, jak se některým omezením vyhnout. Porod v jihoamerické zemi je jedním z nich. Argentina je pro řadu ruských rodičů lákavá i kvůli cenové dostupnosti. „Nemocnice, ve které bych chtěla porodit, by v Rusku stála přibližně půl milionu. V Argentině vyjde porod přibližně na dva až tři tisíce dolarů a je přímo královský. Navíc můžete získat argentinský pas pro sebe i své dítě, a to je v dnešní době důležité,“ cituje web CNN Prima News vyjádření jedné ruské blogerky vystupující pod jménem Popoddos.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Porodní turistika v jižní Americe je běžná už řadu let, ale po zahájení ruské invaze na Ukrajinu zesílila

Argentina si to nechce nechat líbit. „Nemůžeme jim dovolit, aby nám bezostyšně lhali a říkali, že jsou turisté, i když nejsou,“ cituje šéfku imigračního úřadu web The Guardian. I proto byly ve čtvrtek na letišti zadrženy tři ženy. Právník jedné z nich ale tvrdí, že je jeho klientka „na útěku před válku“. „V Putinově režimu stačí nesouhlas s válkou k tomu, aby se jeden dostal do vězení, nebo aby byli členové její rodiny posláni do první linie bitvy,“ cituje vyjádření Christiana Rubilara web The Guardian.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou