Jeden z nejvlivnějších lidí světa prozradil, co se chystá ve válce na Ukrajině. Je velmi pravděpodobné, že už brzy nastanou velké změny

Úspěšná protiofenziva ukrajinských sil se silně dotýká postavení ruského prezidenta. Čelí velké kritice, a proto se odhodlal k nepopulárnímu kroku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana chce šéf Kremlu ukončit „problematickou“ válku na Ukrajině co nejdříve, píše web Daily Mail. Ohromující prohlášení sdělil jeden z nejvlivnějších světových vůdců americkému serveru PBS. Erdogan se s Putinem naposled setkal minulý týden na summitu v Uzbekistánu. Turecká hlava státu se svým prohlášením přišla jen o pár hodin dříve, než začal výroční summit Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku.

Moskvě nemá zůstat ani Krym

Erdogan nepřekvapil jen svou domněnkou, že ruská invaze se blíží ke svému konci. Uvedl také, že Rusku by nemělo být dovoleno ponechat si žádné ukrajinské území, které si během války nárokovalo, a to včetně Krymu, píše dále web Daily Mail. Takové prohlášení zřejmě vyvolá v Moskvě velké pozdvižení. Jak informuje server Express, Erdogan navíc uvedl, že o návratu anektovaného ukrajinského poloostrova s Putinem mluvil dlouhodobě. „To jsme říkali pořád. Ale od té doby se bohužel žádný krok vpřed neudělal,“ cituje tureckou hlavu státu web Express.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Recep Tayyip Erdogan

Erdogan nebyl jediný, který přišel s kritikou vůči šéfovi Kremlu. Jak dále píše web Daily Mail, vlivný ruský nacionalista a bývalý důstojník FSB Igor Girkin prohlásil, že další ekonomické boje nebo vojenské ztráty by mohly znamenat konec Putinova režimu. Girkin přitom byl jedním z hlavních tvůrců anexe Krymu v roce 2014 a proruského povstání na Donbasu. Své vyjádření o možném kolapsu Putinova režimu Girkin zveřejnil na sociální síti Telegram, kde má více než půl milionu odběratelů, informuje web web Daily Mail.

Rusko mobilizuje

Bývalý důstojník FSB přitom před zhroucením ruských pozic na Ukrajině varoval a naléhal na Kreml, aby zavedl celostátní mobilizaci. Masové branné povinnosti se ale Putin brání, protože si je vědom, že by se takový krok nesetkal s dobrou odezvou veřejnosti. Poté, co ukrajinská protiofenziva byla velmi úspěšná, se už Girkin nedrží ve svých prohlášeních zpět. Předpovídají nemilý sled událostí. „Jsem si na 99 procent, možná na 100 procent jistý naší porážkou,“ cituje jeho slova web Express.

I šéfovi Kremlu už zřejmě začíná docházet, jak moc je situace na Ukrajině pro Rusko špatná. Ruský prezident ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci, jak informuje ČTK. Podle Putina je tento krok nutný na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit jeho zemi. Mobilizace se má týkat ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností. Dopadne tak podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua na 300 tisíc Rusů. Částečná mobilizace začala v Rusku platit ihned.

Jsou podle vás slova tureckého prezidenta pravdivá?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války