Jako za bolševika: Putin nadělí Rusům nepříjemný vánoční dárek. Na potraviny si podle nového videa vystojí pořádné fronty

Ruské obyvatelstvo nečeká dobrá budoucnost. Moskva se kvůli výdajům na válku na Ukrajině připravuje na nejhorší.

i Zdroj fotografie: Фред-Продавец звёзд / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko nikdo nebylo z hlediska životní úrovně zemí zaslíbenou. Průměrný plat činí 56 500 rublů (16 385 korun), informuje web Euro. Nutné je připomenout velikost Ruska, kvůli které jsou v určitých oblastech velké rozdíly. Například ve velkých městech jako je Moskva či Petrohrad je možné vydělávat i více než 100 tisíc rublů (29 tisíc korun). Oproti tomu ale polovina Rusů bere méně než 32 422 rublů (9800 korun), připomíná web PoznatSvět. Není proto překvapivé, že chudoba je v Rusku běžná.

Rusy čekají těžké časy

Trápí každého pátého obyvatele, který si nemůže dovolit jídlo ani základní životní potřeby. Dalších 36 procent Rusů je v zóně spotřebitelského rizika. Nemohou si kromě jídla a oblečení dopřát další věci jako jsou elektrické spotřebiče či nábytek, píše dále web PoznatSvět. Chudoba v Rusku se navíc letos kvůli sankcím prohlubuje. Ze země odešla řada západních společností, zastaveny byly zahraniční investice, ekonomika Ruska je na hranici kolapsu. Problém si začíná zřejmě uvědomovat i Vladimir Putin.

Jak informuje web Fakt, objevilo se video a fotografie, které dokumentují, že v ruské tiskárně v Tule se vyrábí neobvyklé kartičky. Má jít o poukázky na základní produkty. Zřejmě se tedy Moskva chystá přistoupit k přídělovému systému na jídlo.

Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministra vnitra, zveřejnil na Twitteru záznam, na kterém jsou vidět poukázky na ryby, mléčné výrobky, maso a sůl, píše dále web Fakt. „Je to pokus vypořádat se s nedostatkem základních komodit. Místní úřady tvrdí, že se takto starají o ruské obyvatelstvo,“ napsal ukrajinský politik.

Putin je dobře zabezpečený

Výroba přídělových lístků může být předzvěstí vážných problémů Ruska se zásobováním, dále také s vysokými cenami. Tiskárna Tula Pressa měla potvrdit, že dostala zakázku na výrobu přídělových lístků na potravinářské i nepotravinářské výrobky, informuje web Fakt. Rusko tedy zřejmě čeká ještě horší scénář než v minulosti Československo. V době komunismu zely české obchody prázdnotou. Nedostupné byly i základní potřeby jako je toaletní papír, zajít chuť si musela řada lidí na maso či ovoce. Na cokoli se stály fronty.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle některých ekonomů disponuje Putin majetkem v hodnotě 150 miliard dolarů

„Někdy jsem si s lidmi ve frontě dělali legraci, že ani nevíme, na co se stojí. Jakmile ale člověk frontu viděl, buď k ní přiběhl a hned to zjišťoval, nebo si do ní rovnou preventivně stoupl,“ zavzpomínala na socialismus pro web Aktuálně Helena z Prahy. Taková doba zřejmě čeká brzy i Rusy. Naproti tomu jejich vůdce si žije pohádkově. Podle oficiálních údajů má Putin plat 140 tisíc dolarů ročně (přes 3 miliony korun), vlastní tři auta, přívěs a byt, píše web Forbes. Skutečná velikost jmění ruského prezidenta je ale větší.

Připomínají vám záběry přídělových lístků předrevoluční dobu? Řekněte nám v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války