Zelenského vyhrožování EU nekončí. Putin podle něj dělá jednu zásadní věc, o které nevíme

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vítá návrh Evropské komise ztížit Rusům získávání víz do EU. V té souvislosti připomněl události ve Vrběticích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle ukrajinské hlavy státu posílá Moskva do zemí Evropské unie zabijáky, píše web Express. Pro zabránění jejich přílivu tak musí podle Zelenského EU jednat a plošné udělování víz pro ruské turisty zakázat. Tento krok původně sedmadvacítka zvažovala, ale nakonec přistoupila na pozastavení vízové dohody s Moskvou. Návrh Evropské komise na ztížení podmínek, jak ruští občané mohou získat v EU víza, ukrajinský prezident vítá.

Omezení víz pro ruské občany

Podle něj to „ukazuje občanům teroristického státu, že nesou určitou morální odpovědnost za agresi svého státu proti Ukrajině a Evropě,“ píše web iDnes. Přesto Zelenskyj vydal varování, že jen úplný zákaz vydávání víz může sedmadvacítku uchránit před přílivem zabijáků, kteří do Evropy cestují jako obyčejní turisté. „Věží v Salisbury, německých ulic a skladů zbraní v Česku už viděli dost. Evropa není místem, kde by se měli procházet vrahové a jejich příznivci,“ cituje web iDnes ukrajinskou hlavu státu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vízum

Zelenskyj tak ve svém proslovu narazil i na události, které se staly v roce 2014 ve Vrběticích. Tam došlo k explozím ve skladech munice. Loni bylo na základě zjištění českých bezpečnostních služeb oznámeno, že výbuchy měly na svědomí dva ruští agenti. Zelenskyj tak znovu důrazně naléhá na EU, aby se uchýlila k úplnému zákazu vydávání víz ruským občanům. „Je naprosto nepřijatelné, aby evropské území využívali k turistice nebo nákupům ti, kteří doma v Rusku nejen podporují štěpení a zesměšňování Evropy, ale pracují na něm,“ uvedl ukrajinský prezident.

Rusové jako bezpečnostní riziko

Jak píše web Express, ministři zahraničí sedmadvacítky se zatím shodli na pozastavení platnosti dohody o zjednodušení vízového režimu s Moskvou z roku 2007. EU tím reaguje nejen na ruskou agresi, ale také na zvýšený nárůst vstupů do EU z Ruska, ke kterému došlo od poloviny července. Šéf EU pro zahraniční politiku Josep Borrell to označil za „bezpečnostní riziko“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Josep Borrell

„Viděli jsme mnoho Rusů, kteří cestovali za zábavou a nakupováním jako by na Ukrajině nezuřila žádná válka,“ cituje jeho slova web Express. Na situaci reagují hlavně pobaltské státy. Estonsko, Lotyšsko i Litva omezují pozemní přechody, aby zkomplikovaly Rusům vstup od země na základě schengenských víz. Ty má aktuálně až 12 milionů Rusů, což jim umožňuje volně cestovat v rámci celého schengenského prostoru Evropské unie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články