Putinově armádě dochází technika. Na bojiště vyjíždí s poslepovanými Frankenstein tanky

Moskva na Ukrajině utrpěla obrovské ztráty vojáků i techniky, což ji zřejmě nutí k téměř zoufalým krokům. Na frontě se objevují třeba improvizované tanky.

i Zdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Podle webu Express přišlo Rusko za dobu invaze na Ukrajinu až o 1700 tanků. Ztráty však zjevně není schopno rychle nahrazovat, a proto musí ruští velitelé často improvizovat. Objevuje se čím dál více informací, že Rusové vyjíždí na bojiště s tanky, které jsou složené z několika různých strojů, informuje web Echo24. Dokládá to příspěvek na sociálních sítí, kde je zobrazeno bojové vozidlo ze sovětské éry MT-LB s protileteckou věží 2M-3 ze zásob ruského námořnictva.

Improvizace z nouze

„Někteří ruští velitelé, kteří trpí nedostatkem bojeschopných tanků, se rozhodli pro improvizované Frankenstein tanky z náhradních dílů, aby doplnili mezeru ve své výzbroji,“ cituje web Echo24 z komentáře Kyiv Independent. Rusové tak jdou cestou Němců, kteří ve druhé světové válce využívali podvozky Panzer 38, na něž namontovali nízko profilové, strmě skloněné křídlo s protitankovým dělem, připomíná web Kyiv Post. Tento postup měl ale na rozdíl od ruské metody logiku a smysl, protože díky tomu se německým jednotkám dařilo lépe bojovat.

U Rusů využívání poslepovaných Frankenstein tanků naznačuje paniku a nedostatek zdrojů, uvádí Kyiv Post. Potvrzují to i odborníci. „Ruské tanky jsou ničeny mnohem rychleji, než je možné je vyrábět, což nutí Rusy k výrobě Franketanků,“ cituje amerického veterána Guy McCardla web Echo24. I proto se na sociálních sítích často objevují důkazy ruské improvizace. Jde například o spojení obrněného nákladní vozidla s houfnicí či využití pozemního protileteckého systému Tor-2 na moři, dodává Echo24.

Další oběti na životech

Je možné, že podobných bizarních vozidel bude v ruské armádě přibývat. Moskvě se totiž v sousední zemi nedaří výrazně postupovat. Ukrajinský generální štáb informoval, že Rusové se nadále snaží obklíčit město Bachmut, píše ČTK. Tam v posledních týdnech probíhají nejtěžší boje, ukrajinským silám se ale nadále daří Moskvě odolávat. „Své hlavní úsilí zaměřuje na vedení útočných akcí ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske. Za poslední den naši vojáci odrazili 102 útoků,“ cituje ze zprávy ukrajinského vojenského velení ČTK.

iZdroj fotografie: State Emergency Service of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Boje o Bachmut se podle mnohých staly nejkrvavějšími z celého konfliktu, bojuje se tam už mnoho měsíců

Rusko se ukrajinskou morálku nadále snaží rozhodit také vzdušnými útoky na kritickou infrastrukturu. Jen za čtvrtek ruští vojáci na Ukrajinu vypálili 95 střel různého typu, popisuje ukrajinský generální štáb. I když protivzdušná obrana 34 z nich sestřelila, všechny se ochránit nepodařilo. Vzdušné údery si vyžádaly život minimálně 6 civilistů, píše ČTK. Další 3 lidé se pak stali obětí ruského ostřelování zastávky hromadné dopravy v Chersonu. „Nepřítel nadále používá taktiku teroru,“ dodal k incidentům ukrajinský štáb.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety