Překvapující průzkum mezi ruskými vojáky: Unavenost a zoufalost se šíří jako mor

Rusko se snaží působit, že je v tažení proti Ukrajině jednotné. Tajný průzkum ale ukázal, že ani vojáci nejsou o nutnosti války přesvědčeni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válka na Ukrajině probíhá už jedenáctý měsíc. Aktuálně se ruské jednotky soustředí na nejtěžší boje u Bachmutu. V pátek ruské ministerstvo obrany přišlo s tím, že ruské síly zcela ovládly město Soledar, uvádí web Express. Kyjev to přitom popírá a tvrdí, že v oblasti jsou stále místa, kde ukrajinské jednotky odolávají. Zdá se tak, že Moskva se jen nemůže dočkat, až si od léta připíše první velký úspěch na bojišti. Slibuje si od toho zvýšení morálky mezi ruskými vojáky, která podle mnoha expertů není vůbec dobrá.

Vojáky demotivují mrtví kamarádi i špatná výstroj

Britské ministerstvo obrany například upozornilo, že slabá morálka je „výraznou slabinou napříč velkou části ruských sil,“ píše web Echo24. Moskva se ji proto snaží jakkoli zvýšit, mnohdy i velmi podivnými způsoby. Nedávno kvůli tomu vznikla „frontová kreativní brigáda,“ jejímž cílem je pozvednutí morálky pomocí kultury. Nastoupit do služby tak mají například operní pěvci, herci a cirkusáci, uvádí web Echo24. Britské ministerstvo obrany ale naznačilo pochybnosti, jestli nová brigáda skutečně bude schopna morálku zlepšit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruská armáda měla podle Ukrajinců od začátku invaze ztratit přes 115 tisíc vojáků

Vojáci jsou znepokojeni především vysokým počtem zemřelých kolegů, chabým ruským velením, problémy s vyplácením žoldu a nejasnostmi ohledně cílů války. Nedostatečná je také výstroj a munice, uvádí dále server Echo24. To potvrzuje i tajný průzkum, o kterém napsal významný ruský vojenský bloger Vladlan Tatarsky, informuje web Express. Přímo velitel jedné z brigád se měl zeptat svých důstojníků, jestli chtějí každý den zabíjet Ukrajince. Odpovědi pro něj byly překvapující.

Místo bojů raději na dovolenou

Kromě jednoho všichni dotázaní odpověděli ne. Raději „by jeli na dovolenou a zůstali naživu,“ uvádí web Express. Podle Tatarského jen jediný důstojník snil o tom, že chce zabíjet nepřítele ve dne i v noci. Jeho myšlení bloger připodobnil k severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi a vyslovil přání, aby bylo takových vojáků v ruských řadách více. „Jsem si jistý, že tento okamžik by se měl stát prioritou armádní reformy,“ cituje jeho komentář web Express. Z výsledku je tak více než jasné, že ruští vojáci jsou už z války unavení a zoufalí.

Špatnou morálku ruských vojáků nejde přehlédnout i kvůli velkému počtu dezertujících. Bílou vlajku žoldáci vytahovali hlavně v říjnu, když Ukrajinci postupovali v chersonské oblasti, jak informoval například server Novinky. A přibývat takových případů zřejmě bude i nyní. Studie provedená ruským médiem Vyorstka odhalila, že v poslední době narůstá vyhledávání výrazů „jak se vzdát“ na Yandexu, píše web Express a připomíná, že jde o ruský vyhledávač, který lidé v Rusku preferují před Googlem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety