Ruská armáda používá pojem „poslat na dovolenou“. Pro vojáka se jedná o jistou smrt

Důstojník 54. brigády ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Afanasyjev poskytl rozhovor, ve kterém popsal, jak tvrdé jsou aktuální boje.

i Zdroj fotografie: SPC Gerald James Release/ Creative Commons / CC BY
                   

V posledních týdnech si Ukrajinci ve válce na Ukrajině připsali mnoho úspěchů, a to především v Chersonské oblasti. Přesto je ruská pozice nadále silná. Rusové ovládají na jihu země stále trojici větších ostrovů v ústí řeky Dněpr, varuje ukrajinský generální štáb. Ruské jednotky dokonce z jednoho z nich násilně evakuovaly tamní obyvatele, informuje web ČT24. Na svých pozicích v Chersonské oblasti se navíc Rusové zaminovávají, a proto další ukrajinská protiofenziva bude znamenat problém.

Rusové nemají na výběr

Veseleji není ani v Doněcké oblasti. V okolí Bachmutu probíhají aktuálně nejtvrdší boje, k lepším podmínkám nepřispívá ani počasí. Zima sice zatím nedorazila, ale Ukrajincům komplikuje pobyt na frontě bláto a déšť, jak uvedl pro web Onet ukrajinský voják Oleksandr Afanasyjev. Podle něj na jejich pozice útočí hlavně žoldáci Wagnerovy skupiny, která je velmi početná. „I když je ničíme, za pár hodin přijdou posily,“ uvedl pro server Onet důstojník 54. brigády ukrajinských ozbrojených sil.

Afanasyjev se také podělil o zjištění ze zachycených rozhovorů. Muži, kteří nechtějí na Ukrajince zaútočit, jsou varováni, že budou zabiti vlastními lidmi. „Pokud nezaútočí na naše pozice, budou „posláni na dovolenou“. Ve Wagnerově skupině ale žádné prázdniny nejsou. Například říkají, že pokud se skupina nedostane na 150 metrů od nás, nasměrují na ně vlastní dělostřelectvo a zničí je. To znamená, že mají na výběr, zda jít do bitvy s ukrajinskou armádou, nebo být zničeni vlastními silami, které přesně vědí, kde jsou,“ uvedl ukrajinský voják pro web Onet.

Za Wagnerovce bojují vězni

Muž také v rozhovoru potvrdil, že Wagnerovci rekrutují do války na Ukrajině vězně. Podle výpovědi jednoho z nich, který se ukrajinské armádě vzdal, jim nabízí kromě propuštění také finanční odměnu. Jejich šance na přežití na frontě je ale malá, protože prošli jen základním výcvikem. „Bojují na principu „snad to půjde“. Jen procházejí otevřeným polem, nechápou, kde jsou, podle zvuku nepoznají kulku,“ vysvěttlil Afanasyje pro sever Onet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za Rusko bojuje na Ukrajině mnoho různých skupin, Wagnerovci jsou jednou z nejvýraznějších

Ukrajinský voják zároveň přiznal, že i mezi jeho kolegy dochází ke kritickým chvílím. „Když voják celé dny sedí pod silnou dělostřeleckou palbou v tomto bahně a chladu, může se občas cítit slabý. Ale je to jen dočasné. Velitelé se střídají, pomáhají chlapcům, dávají jim příležitost k odpočinku,“ uvedl dále pro server Onet. Podle ukrajinské armády je Bachmut nejtěžší, nejkrvavější a nejbrutálnější oblastí bojů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články