Video ukazuje, jak doopravdy funguje Putinova armáda. Lidem jsou k smíchu

Na sociálních sítích se šíří videa, která ukazují, že řada Rusů povolaná do armády není v nejlepším stavu. Někteří jsou opilí, další vážně nemocní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, která má zajistit armádě dalších 300 tisíc mužů. Jeho rozhodnutí mělo dát světu najevo, že se Rusko nehodlá ve válce na Ukrajině vzdát. Mělo zřejmě ukázat sílu Moskvy. Zatím to ale vypadá spíše jako parodie na ruskou jednotu. Jak informuje web Mirror, objevují se videa, která ukazují neochotné brance v náborových kancelářích, jak popíjejí alkohol, zatímco se je snaží velitelé dostat do pořádku před nástupem do autobusů a letadel.

Rusové se do války nehrnou

Někteří z nich to s alkoholem přehnali natolik, že skončili ležet v trávě kousek od přistávací plochy letadla. Další velmi těžkopádně klopýtají ke stroji, který je má dopravit na základní výcvik, než budou převezeni na frontu na Ukrajinu. Během náboru dochází také k násilí. Skupina opilých Rusů se dostala konfliktu při čekání na autobus, který měl rekruty odvést. Spory musel srovnat až náborový důstojník, píše dále web Express. Objevují se také informace, že k armádě byli povoláni také nemocní lidé.

Mezi nimi je například 63letý Alexandr Ermolajev, který trpí cukrovkou a těžkým poraněním mozku, informuje web TN. Muž byl dříve podplukovníkem, a tak mu lékaři udělili souhlas s nástupem do armády i přes vážný zdravotní stav. Jeho zapojení do války by přitom neměla bránit jen nemoc, ale také věk. Jak dále píše server TN, maximální věk u řadových vojáků, kteří se mohou zapojit je 35 let, u nižších důstojníků 50 a u vyšších důstojníků 55 let. Vyhlášená mobilizace se tak nedá nazvat částečnou, jak píše web iRozhlas.

Protesty nic nezmění

V některých případech se musí na vojenskou správu hlásit i lidé bez zkušeností z armády, otcové čtyř a více dětí, dokonce i muži nad 60 let. Na porušování podmínek částečné mobilizace ruskými úřady upozornil také Americký institut pro studium války. Jako příklad uvedl video, které ukazuje, jak policie odvádí přímo z výuky studenty univerzity v Burjatsku, píše web iRozhlas. Přitom ruský ministr obrany Sergej Šojgu ubezpečoval, že na studenty se povolávací rozkaz vztahovat nebude.

iZdroj fotografie: S vědomím Kamila Galeeva / Twitter
Mladá ruská armáda

I opoziční ruský list Novaja Gazeta upozorňuje, že mobilizace se nemá týkat jen 300 tisíc mužů, ale až milionu ruských obyvatel. Není se tak čemu divit, že v Rusku sílí protesty, které s rozhodnutím prezidenta Putina nesouhlasí. Zatýkány jsou tisíce lidí po celé zemi. Podle expertů ale tyto hlasy nedokáží nic změnit. „Je to mizivé procento v rámci celé Ruské federace. Společnost je atomizovaná, chybí v ní představitel opozice, který by mohl mobilizovat miliony lidí,“ uvedl pro web CNN Prima News politolog Jiří Just

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články