Rusové se ve válce zabíjejí navzájem. Ukrajincům jsou jen pro smích

Ukrajinské ministerstvo obrany na sociálních sítích zveřejnilo video, kterým se vysmívá ruské armádě za jejich omyl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Express píše, že záběry z incidentu ukazují, že jeden ruský velitel málem zabil pět ruských vojáků. Vše začíná tím, jak ruský tank projíždí kolem jiného vozidla, které vypadá, že hoří. Úspěšně se mu vyhne. Pak se ale stane něco zcela nepochopitelného. Při projíždění kolem dalšího tanku, na kterém je několik ruských vojáků, věž s kanonem projíždějícího vozidla muže smete z místa, kde sedí, popisuje Express. Některým se sice podařilo vyváznout bez zranění, zdaleka ne všichni ale mají takové štěstí.

Morálka je velmi špatná

Nelze se proto divit, s jakým popiskem ukrajinské ministerstvo obrany video zveřejnilo na sociální síti Twitter. „Největší hrozbou pro mobilizovanou ruskou pěchotu jsou mobilizovaní ruští tankisté,“ cituje server Express. Incident jasně zachycuje, jak začínají být Rusové ve válce na Ukrajině zmatení a dezorientovaní, což vede až k takovým zoufalým událostem, kdy zabíjejí sami sebe navzájem. Web Express připomíná, že o problémech ruské armády se mluví od začátku války. Potíže se netýkaly jen logistiky, ale hlavně nízké morálky mezi vojáky.

I to vede k vysokým ztrátám na bojišti. Američtí a západní činitelé předpokládají, že Rusko ztratilo na Ukrajině až 200 tisíc vojáků, píše ČTK. Bilanci měly navýšit v posledních měsících výrazně tvrdé boje u Bachmutu a Soledaru. Zahynout měli v předních liniích na východě země hlavně nedostatečně vycvičení rekruti, kteří byli povoláni do armády loni na podzim. Web Express připomíná, že ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil v září částečnou mobilizaci, která se vztahovala na zhruba 300 tisíc branců.

Útok může přijít kdykoli odkudkoli

V posledních týdnech se čím dál více množí spekulace, že Rusko vyhlásí další vlnu mobilizace, která má dopadnout až na 500 tisíc mužů. Souviset to může i s velkou ruskou ofenzivou, která se očekává na jaře. Spekuluje se zároveň, že Moskva zaútočí už 24. února, tedy v den prvního výročí ruské invaze. Kyjev se obává úderu na jižním a východním úseku fronty, jako nejpravděpodobnější se jeví scénář útoku z Luhanské oblasti směrem na Charkov, uvádí web ČT24. Ofenziva ale může přijít odkudkoli.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zelenskyj tento týden prohlásil, že ruská ofenziva už podle něj začala

Taktika ruské armády se mění od chvíle, kdy v lednu převzal velení na Ukrajině generál Valerij Gerasimov. ČT24 píše, že se Moskva od té doby snaží doplnit síly v Donbasu a prolomit linie, které se na východě země vytvořily před devíti lety, kdy začalo první povstání na východě Ukrajiny. „Rusko se připravuje na maximální eskalaci. Shromažďuje všechno, co lze, a intenzivně cvičí vojáky. V příštích dvou nebo třech týdnech nevylučujeme jakýkoli scénář ofenzivy z různých směrů,“ cituje ČT24 tajemníka ukrajinské národní bezpečnostní rady Oleksije Danilova.

Co říkáte na přešlapy ruských vojáků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále