Špatná zpráva pro Putina: Tisíce Rusů si dobrovolně volají s Ukrajinci a prosí je o pomoc

Ukrajina zřídila na podzim loňského roku telefonní linku, která slouží pro ruské vojáky. Pro ty, kteří nechtějí bojovat. Zájem je velký.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Express připomíná, že kampaň „Chci žít“ spustil Kyjev 15. září 2022, což bylo jen šest dní předtím, než ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Ta dopadla na zhruba 300 tisíc Rusů, kteří museli narukovat. I proto se zřejmě zájem o speciální ukrajinskou linku, kde se mohou ruští vojáci vzdát, zvýšil. Do 20. ledna na určená telefonní čísla zavolalo 6 534 Rusů, uvádí Express. Šéf celého projektu a mluvčí oddělení pro válečné zajatce Vitalij Matvijenko uvedl, že ti, kteří se ozvou jsou následně ověřováni.

Operátoři jsou na utajeném místě

Sídlo telefonního centra, ve kterém pracuje deset operátorů, je utajeno. S narůstajícím počtem hovorů se zvyšují i obavy, že Moskva bude chtít zasáhnout. Dříve pracovníci centra seděli v kyjevských kancelářích ministerstva. Zájem o kontaktování linky se může výrazně zvýšit, pokud Putin vyhlásí další kolo mobilizace. Spekuluje se, že se tak stane při příležitosti ročního výročí od zahájení války, tedy 24. února, píše Express. Putina by navíc rozhodně nepotěšilo, pokud by se dozvěděl zprávu o tom, kolik Rusů se dobrovolně Ukrajincům vzdalo.

Matvijenko upozorňuje, že ruští vojáci mají možnost zaslat lince zprávu také přes aplikaci Telegram. Kyjev spustil i kampaň k celému projektu, jehož součástí je i video, které dává ruským vojákům návod, jak se vzdát, informuje web Seznam Zprávy. „První fáze je, že ruští vojáci, kteří jsou mobilizovaní, částečně mobilizovaní, nebo ještě nemobilizovaní, zavolají na tuto horkou linku tomuto chatbotu a řeknou: ‚Chystám se vzdát,’“ cituje Express šéfa projektu. Celé to tak ze strany Rusů vypadá následně jako volání o pomoc.

Zoufalost Rusů

Jakmile se voják dostane na ukrajinské území, musí znovu zavolat, zopakovat větu o vzdání se, pak je operátory nasměrován na bezpečné místo, kde se setká s ukrajinskými speciálními jednotkami. Zajatí Rusové poté slouží k vzájemné výměně zajatců. Přestože počet dokončených předání není znám, Matvijenko označuje službu za „naprosto úspěšnou“. Velký zájem ze strany Rusů o spolupráci s Ukrajinci byl hlavně loni v listopadu, kdy ruská armáda čelila ukrajinské protiofenzivě v Chersonu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V posledních dnech sílí spekulace, že v Rusku začne další vlna mobilizace, která se dotkne minimálně půl milionu lidí

„Volali nám Rusové a říkali nám: ‚Jen nám zachraňte duši, protože jsme uvízli někde v bahně, náš prapor je úplně rozbitý, zbylo nám 10 vojáků’“ cituje Express Matvijenka. Potvrzují to i pracovníci call centra. Často jsou zoufalí, frustrovaní, protože přesně nerozumí tomu, jak linka funguje, nebo zda nejde jen o nastraženou past… Je v tom také zvědavost, protože mnozí volají ne proto, aby se vzdali, ale aby zjistili, jak by to mohli učinit, kdyby potřebovali,“ citují Seznam Zprávy vyjádření pracovnice Svietlany.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety