Rusové se na dovolených v Evropě chovají strašně. Zakročit proti tomu chce i Česko

Evropská unie už na začátku války na Ukrajině zastavila veškeré letecké spojení s Ruskem. Víza ale většina zemí sedmadvacítky Rusům dál vydává.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V prvních měsících války na Ukrajině bylo na všechny Rusy pohlíženo skrz prsty. Mnoho lidí kolektivně odsuzovalo všechno a všechny, kteří měli s Ruskem cokoli společného. Krátkodobě se tak ruské obyvatelstvo na Západ nehrnulo, naopak někteří raději odjeli. O ruské diskriminaci v Česku i v dostupnosti vzdělávání Události247 psaly zde. Postupem času už ruská invaze nevyvolává tak velké emoce a uvědomují si to i sami Rusové, kteří si neváhají užít svou dovolenou v některém z evropských států stejně jako dříve.

Přes překážky do EU

Dovoluje jim to hlavně schengenský prostor, díky kterému stačí dostat víza v kterémkoli státě Evropské unie a cestovat bez obav. Rusové tak mají možnost navštívit i Česko, přestože patří k zemím, která přestala udělovat víza ruským občanům. Rusy neodrazuje od cesty do zemí sedmadvacítky ani to, že se nemohou letecky do EU dostat přímo. Jednoduše přicestují do některé ze sousedních zemí a odtud dále do některého státu EU. Některým členům sedmadvacítky se to ale nelíbí a požadují plošný zákaz vydávání víz pro ruské občany.

Český ministr zahraniční Jan Lipavský to označil za další účinnou sankci, jak píše web ČT24. Kromě Česka s návrhem souhlasí také Estonsko a Finsko. Hlasy pro tyto sankce mohou sílit také po incidentech, které vyvolali Rusové v rámci návštěvy evropských zemí. Jak informuje server Novinky, k jednomu došlo v Rakousku. Ruska při dovolené v Salcburku provokovala dvě Ukrajinky, kterým se vysmívala. Video sama zveřejnila na sociálních sítích, což vyvolalo rozruch. Mladá Ruska na něm pokřikovala „Cherson je náš“ nebo „Udělejme referendum v Chersonu“.

Dělají jen problémy

Jak píše dále web Novinky, ruskou ženu neminul trest. Ve svém dalším videu totiž oznámila, že kvůli incidentu ji byla vídeňským hotelem zrušena rezervace. K vystupování Rusů v zahraničí se vyjádřil také europoslanec Tomáš Zdechovský. „Všichni víme, jak se Rusové na dovolených chovají, poznáte je velmi snadno. K pracovníkům ve službách se chovají s despektem, jsou neslušní, nerespektují pravidla. Samozřejmě, nejsou všichni stejní, ale ten celkový dojem takový je,“ píše na svých webových stránkách.

Vlna souhlasu s plošným zákazem vydání víz pro ruské obyvatele se objevila také v červenci poté, co bylo zjištěno, že si krás Evropy užívají i Putinovi nejbližší spolupracovníci. Jak píše web Novinky, rozruch veřejnosti vyvolal snímek ruského poslance Vladimira Plotnikova na dovolené v Benátkách. Ruským politikům by přitom v rámci sankcí neměl být vstup do EU vůbec umožněn, dodává web.

Zakázali byste všem Rusům vstup do celé EU?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články