Hon na Rusy: „Už chápu, jak se Němci cítili po druhé světové válce,“ bědují

Obyvatelé zemí, které poskytují útočiště statisícům uprchlíků, kteří prchají z Ruska před mobilizací, nejsou z jejich přítomnosti nadšení. Města jsou polepená vzkazy, ať jdou domů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od vypuknutí války na Ukrajině opustily Rusko statisíce tamních obyvatel. Velká uprchlická vlna se odehrála hned po zahájení konfliktu, aby se lidé vyhnuli dopadům masivních sankcí západních zemí. Další následovaly, když prezident Vladimír Putin vyhlásil mobilizaci. Pro spoustu Rusů byl útěk do jiné země jediným východiskem z šílené situace, do které se dostali. Jenže jejich pobyt v civilizované části světa neprovází nadšení tamních obyvatel.

Nejdřív tady válčili, teď chtějí pomoc

Oficiální data o tom, kolik lidí z Ruska uteklo, neexistují. Podle některých médií to bylo jen od doby, kdy ruský prezident oznámil vyhlášení mobilizace 700 tisíc lidí. „Nemám přesná čísla, ale samozřejmě jsou daleko od toho, co se tvrdí,“ cituje mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova CTVNews. Nejméně 200 tisíc mužů odešlo do sousedního Kazachstánu, kam mohou Rusové vstoupit bez pasu. Desetitisíce dalších uprchly do Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu, Izraele, Argentiny i na západ Evropy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mobilizaci v Rusku vyhlásil dne 21. září 2022 ruský prezident Vladimir Putin. Zdůvodnil ji „ochranou suverenity a územní celistvosti Ruska“

Obyvatelé zemí, které se staly novým domovem ruských uprchlíků, ale jejich přítomností nejsou nadšení. U hraničních přechodů Gruzie čekají aktivisté s transparenty, na nichž je napsáno, že ruští dezertéři v zemi nejsou vítáni. Gruzínci nechápou, že Rusové v jejich zemi 14 let válčili a teď v ní hledají útočiště. V metropoli Tbilisi jsou po celém městě na zdech nasprejovány tisíce vzkazů, které proklínají Putina a vyzývají Rusy, aby se vrátili domů.

Jsme velmi naštvaní, že jsou tady

V restauracích a kavárnách, včetně těch, kde se scházejí Rusové, se objevují slogany podporující Ukrajinu. Do některých podniků dokonce mohou ruští hosté vstoupit v případě, že nejprve odsoudí invazi nebo Putina jako diktátora. Frustrace je znát na každém kroku. „Jsme velmi naštvaní, že si nás vybrali jako únikovou cestu,“ řekla Washington Postu třiadvacetiletá Keto Urushadzeová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Putin byl počtvrté zvolen prezidentem v březnu, získal 77 procent hlasů

Rusům, kteří hledají v Gruzii útočiště, není příjemné mluvit rodnou řečí. Cítí, že tam nejsou vítáni. „Naše vláda jim udělala krvavé peklo. Chápu, jak se cítili Němci po druhé světové válce,“ tiše řekl jeden z Rusů, kteří po vyhlášení mobilizace narychlo uprchli, píše maďarský web 444. Doma nechali všechno. Problémy jsou i v Kazachstánu. Tamním lidem mimo jiné vadí i to, že příliv ruských exulantů způsobil prudký nárůst cen nájmů a sehnat bydlení je skoro nemožné.

Cena bytů se zdvojnásobila

Po zavedení západních sankcí nemají Rusové příliš na výběr, kam se v Evropě uchýlit. Jednou z mála možností je Srbsko. Poptávka po bydlení dramaticky stoupla i v Bělehradu a malý byt vyjde dvakrát tak draho, než před válkou. Averze vůči Rusům se zejména v začátcích ukrajinské války projevila i v Česku, píší Události247. Na restauracích, ubytovacích zařízení, ale i lékařských ordinacích se objevovaly vzkazy, že Rusové nebudou obslouženi.

Jak vnímáte chování lidí k Rusům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články