Rusifikace v okupovaných ukrajinských oblastech jede naplno. Učitelé budou dětem upravovat osnovy

Kreml láká ruské učitele, aby odjeli do okupovaných regionů a podíleli se na přípravě vzdělávání pro ukrajinské děti. Ukrajinská historie má mít ruský pohled.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server The Washington Post, Rusko slibuje učitelům za práci v okupovaných ukrajinských oblastech nadprůměrné platy. Například v Čuvašsku je průměrný měsíční plat zhruba 550 dolarů. Učitelé, kteří z oblasti vzdálené 650 kilometrů východně od Moskvy odjedou na Ukrajinu, si mohou přijít na více než 2 900 dolarů měsíčně. A to je pro řadu kantorů velmi lákavá nabídka.

Většinu láká vysoký plat

„Potřebujeme učitele pro Záporoží a Chersonský region na letní období, tedy 8600 rublů denně. Úkolem je připravit školy na nový školní rok. Doprava tam a zpět zdarma. Ubytování a strava v jednání,“ cituje z příspěvku ze 17. června ředitele školy v Čuvašsku server The Washington Post. Šéf ruské školy také kantory ujišťoval, že je v okupovaných oblastech bezpečno. I proto se zřejmě někteří učitelé nechali nabídkou zlákat. Lidé je ale v chatu na sociální síti, který poskytla nezávislá ruská Aliance učitelů upozornili, že takový „výlet nemůže přinést nic dobrého“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rubly

Přesto je zájem velký. Jak píše web The Washington Post s odkazem na dagestánské ministerstvo školství, k odchodu na Ukrajinu se přihlásilo minimálně 250 ruských učitelů. Vzdělávat mají děti v Luhanské a Doněcké oblasti, Záporoží a také v Chersonu. Motivem je pro kantory hlavně lukrativní plat, což potvrdil také Georgij Grigorijev z města Iževsk, který učí ruštinu, literaturu, chemii a biologii. „Možná tam zůstanu a koupím si tam byt. Nemám co ztratit,“ uvedl pro server The Washington Post.

Změny nastanou i v Rusku

Rusko pomocí učitelů zintenzivní rusifikační kampaň. Jak píše web iDnes, ta je zřejmě navržena tak, aby potlačila jakýkoli smysl Ukrajinců pro svou historii, národnost i jazyk. Už v červnu ruský ministr školství Sergej Kravcov uvedl, že „ukrajinské školství musí být opraveno“. Následně v červenci oznámila Putinova strana Jednotné Rusko, že na Ukrajinu už dorazili první kantoři a do měst přišla první várka ruských učebnic. „Ukrajinské děti musí být vychovávány v tradicích přátelství s Rusy,“ cituje web iDnes šéfa ruského školství.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruské ministerstvo školství

Změny ve vzdělávání neprobíhají jen na Ukrajině, uvádí server The Washington Post. Ruské školy byly nedávno vyzvány, aby přepracovaly systém a vybudovaly novou „vlasteneckou generaci“. Dětem má být vštěpována od nízkého věku láska k vlasti a přesvědčení o její neomylnosti a velkoleposti. V ruských učebnicích mají přibýt také informace o boji za nezávislost Donbasu. Jak píše server The Washington Post, studijní podklady mají odrážet Putinův názor, že Ukrajina nikdy nebyla skutečným státem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články