Západní sankce se nevyvíjí podle představ: Rusové si na to, že jsou chudí, zvykli

Na ruském území se sice válka s Ukrajinou nevede, ale na ruské obyvatele dopadají sankce, které jim zhoršují životní úroveň.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Onet připomíná, že v Rusku žije na hranici chudoby až 15 milionů osob. Skrze sociální dávky se ruská vláda snaží zabránit, aby tito lidé upadli do bídy. „Důchody jsou proto indexovány, sociální minimum bylo zvýšeno a byl zaveden nový příspěvek určený pro chudé rodiny s dětmi ve věku od 6 do 17 let,“ cituje Onet slova expertky na východ Katarzynu Chawrylovou. Právě z chudých obyvatel se přitom rekrutovalo při první vlně mobilizace do armády zhruba 300 tisíc mužů. Naopak střední třídy se nástup příliš nedotkl.

Vše se oficiálně zlepšuje

Moskva si je vědoma, že lidé z velkých městských center dokáží odporovat úřadům. Ani posílením armády se ale situace na frontě výrazně nezměnila a Moskva utrpěla několik porážek. Přesto není nálada ve společnosti nijak radikalizována, píše Onet. Mysl Rusů významně neovlivnila ve vztahu ke Kremlu ani inflace, která v prosinci dosáhla podle oficiálních údajů 11,9 procenta. Jde sice o významný pokles z dubnového maxima 17,8 procenta, ale číslo nemusí být pravdivé, připomíná Onet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho odborníků předpokládalo, že ruská ekonomika nebude schopna západní sankce zvládnout

Je nezpochybnitelné, že sankce kvůli válce na Ukrajině zhoršily situaci ruských domácností. „Zhoršování životní úrovně je viditelné i ve městech. Mezi jeho projevy patří hlavně plošné zdražování, nedostatek některého zboží a například omezení možností cestování,“ cituje Onet expertku. I přesto se sankce nevyvíjí podle představ. Podle ní si je Kreml vědom, že tito lidé stále mají ještě prostředky na to, aby se se situací vyrovnali. Podle oficiálních čísel navíc stav země vypadá dobře. Klesá nejen inflace, ale také nezaměstnanost, která činila v listopadu 3,7 procenta.

Zhroucení se nekonalo

Vliv na to měla právě mobilizace, která z pracovního trhu odvedla 300 tisíc občanů. Podle odborníků z polského Centra východních studií se někteří zaměstnavatelé snažili chránit své lidi před náborem skrz oficiální žádosti na úřady, případně i na samotného ruského prezidenta Vladimira Putina. „Apely na hodného cara jsou často jediným účinným způsobem, jak bojovat za zájmy společnosti. Na rozdíl od protestů a mediálních skandálů, které s sebou nesou riziko represe,“ cituje Onet Chawrylovou.

Přestože se život Rusů výrazně změnil, společnost se nijak nezradikalizovala. Pasivitu jde podle odborníků vysvětlit i odchodem mnoha opozičních vůdců. Přispívá k tomu také ruská propaganda. Navíc ekonomika se zatím ani pod tíhou přísných sankcí nezhroutila, informuje web iRozhlas. Rusové si navíc zvykli na to, že jsou chudí. „Ruské hospodářství rok 2022 přežilo,“ zhodnotil situaci ekonom Janis Kluge z Německého insitutu pro mezinárodní politiku a bezpečnost. Podle něj západní sankce ruskou ekonomiku smrskly o 10 procent, píše iRozhlas.

Co si o tom myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články