Proč by Putin nařídil poškození plynovodu Nord Stream? Důvodů je hned několik

Podezření kolem sabotáže plynovodu vznikají z důvodu poškození uprostřed energetické krize. Zároveň ve stejný den, kdy se spustil Baltic Pipe.

i Zdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Jak připomíná web Daily Mail, poškozením plynovodu Nord Stream se do Baltského moře uvolnilo statisíce tun zemního plynu. V místě navíc byly viděny ruské lodě a ponorky, informují Hospodářské noviny. Plyn je komodita, která je pro EU nezbytná, a proto se stala vydíracím nástrojem ruského prezidenta Vladimira Putina. Před válkou na Ukrajině do EU proudilo kolem 40 procent unijní spotřeby plynu z Ruska, teď je to kolem devíti procent, připomíná web E15.

Ruská pomsta

Ruská strana odůvodňuje odstávky údržbou či poruchou na turbíně, kterou nejde kvůli západním sankcím odstranit. Německo ale tyto důvody neuznává a tvrdí, že Rusko dodávky zastavuje schválně, aby vyvolalo růst cen a potrestalo země sedmadvacítky za sankce. A právě pomsta může být i motivem poškození plynovodu v tomto týdnu. Celkem měly být trubky poškozeny na čtyřech místech, což je velmi nepravděpodobné, že by k tomu došlo přírodní cestou, potvrdil pro web iRozhlas analytik energetické politiky Masarykovy univerzity Jan Osička.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nord Stream

Podle něj aktuálně uniká Nord Streamem 1 plyn připravený k dodávkám do Evropské unie a Nord Streamem 2 technický plyn, který sloužil ke zkouškám, protože mělo dojít k závěrečnému spuštění plynovodu z Ruska do Německa. I to může být dalším důvodem, proč se Rusko rozhodlo spáchat na plynovody vedoucí do EU sabotáž. Německo nechce schválit povolení spuštění Nord Stream 2 kvůli ruské invazi.

Načasování není náhodné

To nenechává Moskvu klidnou a může tak narušením plynového potrubí pokračovat v ekonomické válce, která se mezi EU a Ruskem rozpoutala. Nord Stream 1 je hlavní trasou plynu z Ruska do Evropy a v případě, že je mimo provoz, znamená to opět zvýšení ceny plynu na burze, upozorňuje Daily Mail. To se Moskvě hodí, protože vyšší ceny znamenají vyšší příjmy. Rusko si navíc hledá odběratele v Asii, když je svědkem toho, jak se Evropa obrací k LNG. Poškozením plynovodů ale může Moskva sledovat i zcela něco jiného.

Jak upozorňuje web Daily Mail, k explozím plynovodů Nord Stream došlo ve stejný den, kdy byl spuštěn plynovod Baltic Pipe vedoucí z Norska. Rusko tak může tímto gestem dávat najevo, že příště se poškození může týkat právě této trasy. To by mohlo vést k velké provokaci NATO. Nový plynovod propojuje dánskou a polskou přepravní soustavu a zvyšuje diverzifikaci dodávky plynu ve středovýchodní Evropě a v pobaltských státech, jak připomíná web Novinky. Jeho poškození by tak bylo katastrofou.

Myslíte si, že Rusové poškodili plynovod Nord Stream?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa