Zdražování energií se nevyhne nikdo. Důležitý bude odečet. Společnosti radí jak na to

Nový rok přinese změny v cenách za energie. Může za to konec dlouhodobých fixací i vládní cenový strop. Vyplatí se na to připravit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoha českým domácnostem přinese nový rok změnu cen energií. Jak upozorňuje web ČT24, více zaplatí ti, kterým končí dlouhodobá fixace. Naopak klienti, kteří mají tarify na dobu neurčitou mohou počítat díky vládnímu cenovému stropu se snížením nákladů. Aby bylo konečné vyúčtování přesné je ale podle energetických společností nutné provést u elektřiny i plynu samoodečet, píše dále web ČT24. Pokud to zákazníci neudělají, dodavatelé energií provedou odhad, který je méně přesný.

Důležitý odečet

„Pokud i zákazník chce snížit zálohy nebo nechce, aby mu zálohy rostly, je samoodečet základ toho, jak si začít kontrolovat spotřebu,“ uvedl pro server ČT24 mluvčí ČEZu Roman Gazdík. Zápis stavu plynoměru i elektroměru by měl proběhnout k 31. prosinci. Některé společnosti proto svým zákazníkům posílají výzvy v SMS zprávě. Údaj stačí vyfotit. Jen je třeba dát pozor, že u elektroměru je nutné zaznamenat hodnoty za vysoký i nízký tarif. Vše je třeba oznámit dodavatelům energií, a to buď prostřednictvím webu či telefonicky, uvádí dále web ČT24.

Vyplatí se s tím neotálet, protože od nového roku bude platit zastropování cen. „Pokud z nějakých důvodů nelze kontaktovat přímo dodavatele, obchodníka, případně selže aplikace, pošlete to prosím na svého distributora,“ uvedl pro server ČT24 výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Příští rok podraží všichni dodavatelé elektřiny a plynu. Vládou zastropované ceny, které nastavil kabinet Petra Fialy stanovil v říjnu na šest tisíc korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny, včetně DPH a tři tisíce korun za jednu MWh plynu.

Zdražení se téměř nikdo nevyhne

K částce je nutné připočíst ještě distribuční poplatky. Například firma Innogy od ledna zvýší cenu elektřiny necelé desetině svých zákazníků, jak informoval web iRozhlas. Běžná domácnost si kvůli tomu připlatí zhruba 500 korun měsíčně. Ti, kteří mají ceny fixované se zdražení obávat nemusí. Navýšení cen oznámily s předstihem také společnosti ČEZ, E.ON a Pražská energetika. I přes zdražení budou ceny pro koncové zákazníky výrazně nižší, než jsou současné reálné tržní ceny, připomíná web iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V příštím roce si za vaření připlatí domácnosti, které mají elektrický i plynový sporák

Běžná domácnost díky zastropování podle energetických společností ušetří oproti tržním cenám silové elektřiny asi 40 procent. Zastropování cen elektřiny a plynu je součástí vládního balíku pomoci. Od roku 2023 bude pokračovat pro takzvané zranitelné zákazníky také úsporný tarif. Jde o skupiny lidí na plicní ventilaci, invalidní důchodce, lidi pobírající příspěvky na péči a patří zde také samoživitelé a důchodce, píše web Seznam Zprávy.

Změnili jste dodavatele energií?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články