Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby

Jaderná hrozba ze strany Ruska narůstá, a proto se na případný útok připravuje také Západ. Některé reakce ale mohou vyvolat nedozírné následky pro celý svět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O scénářích, jak může Západ zareagovat v případě použití jaderných zbraní na Ukrajině, informuje web The Sun. Nejjednodušší variantou je plnohodnotná jaderná odpověď. Tato možnost je zároveň nejvíc devastující. V případě vypuštění vlastní jaderné zbraně Západem na Rusko by došlo k rozpoutání jaderné války mezi oběma stranami, jejíž následky by byly hrozivé pro celý svět. Takové možnosti se tak bude chtít NATO i USA vyhnout, což potvrzují také někteří experti.

Zásah NATO na Ukrajině

„Je nepravděpodobné, že by americký prezident považoval údery na cíle jadernými zbraněmi uvnitř Ruska za schůdnou možnost,“ uvedl americký expert na národní bezpečnost Jeffrey Edmond pro The Bulletin. Mnohem pravděpodobnější je, že Západ se v případě použití jaderných zbraní Ruskem bude snažit zničit ruskou armádu na Ukrajině. NATO by tak nebránilo zásahu na Ukrajině, i když není země členem Aliance. Použití jaderných zbraní by bylo natolik závažné, že by takový krok byl podle Davida Petraeuse, bývalého ředitele CIA, na místě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
NATO

Radiace na Ukrajině by totiž mohla ohrozit i některou členskou zemi NATO. Severoatlantická aliance by se nemusela zaměřit pouze na ruské jednotky na Ukrajině, ale také na Černomořskou flotilu na Krymu. Ta je pro ruského prezidenta zásadní, protože poskytuje hlavní zásobovací trasu pro ruské síly na jihu Ukrajiny, připomíná web The Sun. NATO by se ale také mohlo rozhodnout oplatit ruský jaderný útok konvenčnější cestou. V úvahu přichází úder proti lodi ruského námořnictví či cílené zničení ruského letectva.

Každá varianta má svá úskalí

Podle Mary Glanzové z Institutu míru v USA existuje možnost, že Západ jen odstraní ruské jednotky zodpovědné za použití jaderných zbraní. Odpovědět by USA také mohly prostřednictvím taktických jaderných zbraní, které mají omezenější dopad ve srovnání s jadernými zbraněmi. Zhruba stovku těchto zbraní USA umístily v zemích NATO k použití proti ruským silám. Odpověď Západu ale nemusí být jen bojová. Ve hře je také zpřísnění sankcí. Ty by mohly být natolik závažné, že by ještě výrazněji zasáhly ruskou ekonomiku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mapa

Přesto by taková odpověď nemusela být dostačující. Pořád by ale byla lepší, než možnost, že Západ neudělá v reakci na použití jaderných zbraní Ruskem vůbec nic, což není pravděpodobné. Stejně jako snad nehrozí, že by Západ nakonec přistoupil na ruské podmínky. Moskva požaduje dohodu, která ukončí spolupráci mezi USA, Ukrajinou a NATO a uzná ruské vlastnictví Krymu a Donbasu, připomíná The Sun. Souhlas by ale nebyl bezpečný pro budoucnost. Dá se předpokládat, že Rusko by časem chtělo víc.

Jak by se podle vás v případě nukleární války západní země zachovaly?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa