Vlivný evropský politik se s Putinem spojil po telefonu. Raději mu ani neměl volat

Mnoho světových státníků se snaží svými diplomatickými schopnostmi ovlivnit válku na Ukrajině. Někdy to ale přinese víc škody než užitku.

i Zdroj fotografie: Press Service of the President of the Russian Federation / Creative Common / CC BY
                   

Německý kancléř Olaf Scholz jako představitel jedné ze světových mocností, je osobou, která s ruskou hlavou státu jednala v letošním roce hned několikrát. V polovině února, jen pár dnů před zahájením ruské invaze na Ukrajinu, německý představitel šéfa Kremlu v Moskvě několik hodin přesvědčoval, že nebyly ohledně otázky Ukrajiny, vyčerpány všechny možnosti diplomatického řešení. Rusko sice nedostalo záruky, že se NATO nikdy nerozšíří o Ukrajinu, přesto Putin slíbil usilovat o řešení krize diplomatickou cestou, informoval web iRozhlas.

Nekonečné hovory pro nic

Jak nebyl slib ruského prezidenta naplněn, vidí celý svět už více než 9 měsíců. Přesto Scholz svou diplomatickou misi nevzdává. Na začátku března byly hlavním tématem jejich diskuze, mírové rozhovory mezi oběma stranami konfliktu. Ruský prezident sliboval, že Moskva je ochotná s Kyjevem vést dialog, připomíná server iRozhlas. I to se nakonec ukázalo jako jen plácnutí slov, protože krátce poté byla mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem přerušena.

iZdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Common / CC BY
Německý kancléř Olaf Scholze se naposled osobně setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v únoru při své návštěvě Moskvy.

Ochotu k obnově mírových rozhovorů sice v květnu v dalším telefonickém rozhovoru se Scholzem ruský prezident opět projevil. Nic se ale od té doby nezměnilo. A zřejmě vlivem německého kancléře ani nic nezmění. Jak informuje web PlusJedenDeň, tento týden proběhl mezi oběma světovými politiky telefonický rozhovor, ve kterém německý představitel vyzval Putina ke stáhnutí ruských jednotek z Ukrajiny. K tomu se ale evidentně Rusko nechystá. Šéf Kremlu Scholzovi naopak oznámil, že útoky na kritickou infrastrukturu Ukrajiny byly nevyhnutelné.

Kritika z obou stran

Putin si také měl postěžovat na „destruktivní“ linii západních států včetně Německa, které „pumpují zbraně kyjevskému režimu“. „To vše stejně jako rozsáhla politická a finanční podpora Ukrajiny vede Kyjev k tomu, že zcela odmítá myšlenku jakýchkoli jednání,“ cituje z vyjádření Kremlu k telefonátu mezi Putinem a Scholzem web Novinky. Německý kancléř měl ale ruskému prezidentovi oznámil, že Berlín bude Kyjev nadále podporovat „při zajišťování obranyschopnosti proti ruské agresi“.

Politici si měli také přislíbit, že zůstanou nadále v kontaktu. Šlo o první společný telefonát od poloviny září, kdy německý kancléř vyzval Putina ke stažení ruských jednotek a respektování územní celistvosti a suverenity Ukrajiny, jak informoval web Echo24. Tehdy telefonát trval 90 minut, ale také se na přístupu Moskvy nic nezměnilo. Zdá se tedy, že Scholzovy diplomatické schopnosti se vůči Rusku nijak výrazně v průběhu času nezlepšují a dosud nic zásadního telefonáty nepřinesly.

Má podle vás Německo dostatečně silnou pozici na to, aby zastavilo válku na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články