Ministr Sikela: Nevěřte dezinformacím. Úsporný tarif, který měl lidem přinést peníze navíc, údajně vláda zrušila

Před začátkem topné sezóny znepokojila odběratele energií informace o změně v principech vládní podpory. Ministr obavy vyvrátil. Spotřebitelé přesto plánují úsporná opatření.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
                   

Znepokojení mezi odběrateli energií způsobilo vysílání CNN Prima News. Zaznělo v něm, že vláda modifikovala přijatý úsporný tarif. S odvoláním na článek v Hospodářských novinách Prima uvedla, že se výrazně změní podpora v rámci úsporného tarifu. Mělo se přitom jednat o velkou pomoc domácnostem, kterým narůstají náklady spojené s vysokými cenami energií. Dosud se vládní představitelé vyjadřovali, že pomoc bude ve výši až 16 tisíc korun. ,,Domácnosti přežijí za cenu strašných obětí“, varoval v relaci energetický expert Pavel Janeček.

Energetický expert: Budeme žít v jediné vytopené místnosti

Ve čtvrtek a pátek nám zástupci ministerstva průmyslu jasně řekli, že na podporu půjde letos jen asi deset miliard korun, a to pravděpodobně jen na elektřinu a plošně“, citovaly CNN Prima News zdroj Hospodářských novin. Nový scénář měl počítat s tím, že se slíbená podpora nebude vztahovat na ty, kteří využívají plyn a odebírají teplo z centrálních tepláren. „Ve 21. století budou lidé v jedné místnosti, kterou budou schopni vytopit,“ komentuje Janeček pro CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Elektřina

Na informace CNN Prima News reagovalo ve svém tweetu hnutí STAN: „Lidé se nemusí bát. Máme pro všechny dobrou zprávu: první část příspěvku na elektřinu a plyn dostanou začátkem října, druhou část nejpozději na začátku příštího roku.“ K tweetu se připojil i ministr: „S vysokými cenami energií letos pomůžeme každé domácnosti bez ohledu na to, jestli využívají plyn, elektřinu nebo jiná paliva. Celkem některé domácnosti dostanou až 16 tisíc. Nevěřte dezinformacím.“

Plyn ať si Rusové nechají. Češi vidí budoucnost ve sluneční energii

Spotřebitelé přesto počítají s tím, že následující topná sezóna bude finančně náročnější, než všechny uplynulé. A ovšem tím více panuje nejistota při výhledu na ty následující. Josef Pustějovský, důchodce, obývá s rodinou domek ve Frenštátě pod Radhoštěm. Událostem247 prozradil vlastní taktiku, jak co nejvíce ušetřit na energiích. „Přešel jsem totálně na dřevo, i když je drahé a těžko se shání. Mám možnost vytápět i elektřinou nebo plynem, ale plyn jsem ještě ani nezapnul. Ať si ho Rusové nechají,“ vzkazuje pan Pustějovský.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Solární panely

Jasně si uvědomuje, že nikdo nemůže zaručit, jak se bude ekonomická i energetická situace vyvíjet v dalších letech. Ani nároky příštích topných sezón se nehodlá nechat zaskočit. Zvažuje strategickou orientaci na solární panely: „Napadlo mě taky, že bych si dal soláry na střechu. Já tomu sice zatím moc nerozumím a pokud vím, nejsou momentálně tak jako tak na trhu. Ale kdyby mi to někdo vysvětlil a poradil, tak bych do toho šel. Domek je na to vhodný a peníze stranou mám,“ svěřil se Josef Pustějovský Událostem247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články