Kremelský propagandista vyhrožuje, že Rusko postaví evropské lídry před soud

Válka na Ukrajině neprobíhá jen na bojišti. Zajatci čelí dalšímu stíhání. První tresty už padly kvůli konfliktu také u ukrajinského soudu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už v květnu začal první soudní proces, který souvisel s válkou na Ukrajině. V Kyjevě čelil obvinění příslušník ruské tankové jednotky Vadim Šišimarin, který zabil výstřelem do hlavy v prvním týdnu invaze civilistu. Za válečný zločin dostal původně doživotí, ale nakonec mu odvolací soud v červenci trest snížil na 15 let vězení, informuje web iRozhlas. Od té doby proběhlo na Ukrajině několik desítek soudních procesů s ruskými vojáky obžalovanými z válečných zločinů. Zaregistrovány jich jsou ale desítky tisíc.

Putin má čelit svému trestu

I proto došlo ke školení ukrajinských soudů ve Velké Británii, píše server Fórum24. Speciální kurz je zaměřen na způsoby, jakými se vedou procesy s válečnými zločinci. Další školení mají pokračovat na britských ostrovech i v budoucnu. Řada západních lídrů volá po tom, aby byli souzeni nejen vojáci, ale také ti, kteří dávají rozkazy. Zodpovědnosti by měl podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona čelit i Vladimir Putin, uvádí dále web Fórum24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle francouzského prezidenta jsou ruské raketové útoky na civilní infrastrukturu válečným zločinem

V Rusku to ale vidí zcela jinou optikou a naopak je voláno po souzení západních lídrů. Televizní moderátor a kremelský propagandista Vladimir Solovjov nedávno prohlásil, že evropští vůdci mají být stíhání v mezinárodních vojenských procesech stejně jako byli souzeni představitelé poraženého nacistického Německa po druhé světové válce, informuje web Express. Šířitel ruské propagandy v té souvislosti připomněl, že podle Moskvy ovládli Ukrajinu nacisté v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Solovjov neustupuje z propagandy

Zavzpomínal také na konflikty z minulosti jako bitvu o Paříž v roce 1814 a bitvu o Berlín v roce 1945, kdy se francouzská a německá vojska vzdala ruským silám. „Pokud bude v 21. století ruský voják znovu potřebovat připomínat evropským blbcům, že o nás je třeba přemýšlet s respektem, donutíme vás,“ cituje Solovjova web Express. Dál televizní moderátor vychvaloval odolnost Rusů, dále načrtl jakým překážkám by ruské jednotky odolávaly během invaze do Evropy.

„Bude to pro nás těžké? Velmi! Dojde k útokům na naše města? Ano. Dostanou evropští nacisté všechno, co jim mohou dát jejich američtí páni? Samozřejmě. Uvalí na nás další sankce? Ano,“ uvedl dále Solovjov. Jak připomíná server Express, Norimberské procesy, které vedly Francie, Sovětský svaz, Velká Británie a Spojené státy soudily 21 nejvýznamnějších přeživších vůdců nacistického Německa za spáchání válečných zločinů během druhé světové války.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa