Rusové na frontě mění taktiku: Mají jen dvě možnosti, jak pokračovat, míní expert

Už několik týdnů se spekuluje, že Rusko začne se svou další ofenzívu. Zatím to ale spíše vypadá, že Moskva vyčkává na další kroky Ukrajiny.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Na vyčkávací taktiku Ruska upozornil pro web Onet plukovník Piotr Lewandowski. Za změnou taktiky podle něj stojí skutečnost, že se Rusku nepodařilo zlomit ukrajinskou obranu. Tím podle experta první fáze nové ofenzivy skončila neúspěchem. Přesto není zcela jasné, jaké budou další kroky ruské armády. Podle polského plukovníka, který bojoval v Iráku či Afghánistánu, mají Rusové jen dvě možnosti. Buď budou pokračovat ve svých akcích v naději, že se jim podaří co nejrychleji prolomit ukrajinskou obranu, nebo se musí připravit na ukrajinskou protiofenzivu.

Nejtěžší boje jsou hlavně kolem Bachmutu

Lewandowski připomíná, že Rusové v Bachmutu zaznamenali velké ztráty. Přesto si podle něj nechali v záloze až 250 tisíc vojáků, kteří mohou být brzy na frontu povoláni. Někteří už možná byli. „Většina těchto sil měla čekat na prolomení ukrajinské obrany, ale nestalo se tak. Ztráty na ruské straně byly zase tak velké, že začaly jednotky z této zálohy čerpat. Myslím, že je to asi 20 nebo dokonce 30 tisíc vojáků,“ uvedl pro Onet Lewandowski.

I proto jsou oba výše nastíněné scénáře ruských kroků rizikové. „Co teď udělá Kreml? Nikdo pořádně neví. Ale má jen tyto dvě možnosti,“ uvedl plukovník pro Onet. Připomněl také, že ruská armáda jedná v poslední době stále stejně i navzdory velmi vysokým ztrátám. Zároveň má podle něj nemalé ztráty také Ukrajina. „Určitě už neplatí, že na každého ukrajinského vojáka zemře pět nebo šest ruských vojáků. Ta doba je pryč,“ uvedl pro Onet. Podle něj je důvodem i to, že se zvyšuje úroveň ruských vojáků i jejich vybavení.

Ukrajina očekává další západní zbraně

Rusko v bojích stále častěji používá drony. O své bezpilotní letouny ale velmi rychle přichází, protože se je ukrajinským silám daří sestřelovat. Moskva je nepoučitelná i v otázce útoků na kritickou infrastrukturu. Tato taktika totiž podle Lewandowského také nevychází. Jen v sobotu ukrajinský generální štáb informoval o odražení 70 ruských útoků, píše web CNN Prima News. Ostřelování ruskými silami se neobešlo bez obětí. U Avdivijky zemřeli dva civilisté včetně nemluvněte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajina je na dodávkách zbraní ze západních zemí závislá

Rusové podle ukrajinského generálního štábu zaměřují útoky kromě Bachmutu a Avdivjiky také na města Lyman a Marjinka. Ukrajině může s obranou i protiútokem pomoci další dodávka zbraní ze Západu. Spojené státy se chystají oznámit další vojenskou podporu okolo 2,6 miliardy dolarů (asi 56 miliard korun), informuje web CNN Prima News. Ukrajinci se mohou těšit na radary i munice pro tanky. Podle amerického ministerstva obrany poslal Washington od začátku ruské invaze na Ukrajinu vojenskou pomoc za více než 32 miliard dolarů (asi 692 miliard korun).

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články