Ruští vojáci používají těla mrtvých vojáků jako barikádu před ukrajinskými útoky

Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky, navštívil frontovou linii u Bachmutu a nestačil se divit, co na místě viděl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V okolí Bachmutu mají probíhat nejkrvavější boje. Zřejmě nikdo si ale nedokáže představit, jak moc brutální situace na místě je. V šoku byl i šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov, který Bachmut navštívil koncem prosince, informuje web Daily Mail. Vojáci mi ukázali sekci, kde jsou nahromaděná mrtvá těla jako něco, co byste viděli ve filmu,“ uvedl pro ABC News. Stovky těl tam mají na poli podle Budanova hnít navršená na sobě a v případě útoku je ruská vojska používají jako štít, píše ABC News.

Ukrajina je odhodlaná vyhrát

„Ale nefunguje to. Jsou tam skutečná pole mrtvých těl,“ řekl pro ABC News Budanov. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky se vyjádřil také k ruským zásobám zbraní. Podle něj už jsou kvůli nedostatku nuceni Rusové používat levnější možnosti jako íránské bezpilotní letouny Shahed. Tyto typy strojů měla Moskva použít i během prvních dvou dnů nového roku, kdy se pokusila způsobit velké ztráty na ukrajinské infrastruktuře. Ukrajinská protivzdušná obrana si ale s většinou z nich poradila.

Podle Budanova přijdou nejintenzivnější boje na jaře, během března. Ukrajině se podle něj v té době podaří postoupit v osvobozování okupovaného území a vojáci „udělají poslední porážky Ruské federaci…od Krymu po Donbas“, píše web Daily Mail.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky také v rozhovoru zmínil, že se Západ nemá bát transformace Ruska, protože by takový krok prospěl celému světu. „Rusko už není vojenskou hrozbou pro svět. Je to jen příběh,“ uvedl pro ABC News. Putinůvm režim označil za výsměch.

Zelenskyj vyzval k dalším dodávkám

Jediné, co může vzbuzovat obavy je ruský jaderný arzenál, a proto má podle Budanova dojít k denuklearizaci země. Hrozba použití jaderných zbraní ze strany Ruska se rozebírá od začátku války. Strach se zvyšuje hlavně ve chvílích, kdy se ruským jednotkám nedaří a Putin v návaznosti na to může usilovat o radikální řešení ve svůj prospěch. O zmiňovaný Bachmut usiluje Rusko bez úspěchu několik měsíců, jak připomíná web iDnes. Město přitom bylo už z více než 60 procent zničeno.

iZdroj fotografie: АрміяInform / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajina dostala od začátku konfliktu od západních států zbraně a vybavení za stovky miliard korun

Během středy se tam Ukrajině podařilo další nepřátelské útoky odrazit, jak tvrdí ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném hlášení. Odraženy byly údery také u Avdijivky a Kupjanska. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského každý den ruských neúspěchů u Bachmutu a na Donbasu představuje významné oslabení Ruska, uvádí web iDnes.

Zároveň opět ukrajinská hlava státu apeluje na Západ, aby Kyjevu dodal obrněná vozidla i tanky a došlo tak letos k ukončení ruské agrese, píše dále iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem