Putin mění taktiku. Podněcuje napětí mezi státy. Chce tak odvést pozornost od války na Ukrajině

Západ sleduje každý krok ruské armády na ukrajinském území. I proto se šéf Kremlu snaží podněcovat boje i v jiných zemích.

i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC-BY
                   

Obvinění vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi přišlo od prvního místopředsedy kosovské vlády Besnika Bislimy, informuje web Express. Podle něj se Kreml snaží zasahovat do probíhajícího konfliktu mezi Kosovem a Srbskem, aby odvrátil zrak Západu od Ukrajiny. Ruské centrum má údajně poskytovat srbské armádě pobídky k nočnímu útoku na Kosovo. Důkazem má být nedávný útok v Kosovu, který začal v noci, kdy silně opilí lidé zaútočili na barikády.

Situace se má zklidnit

„Protože jsou zásobováni velkým množstvím alkoholu,“ cituje kosovského politika web Express. Přesto by mohlo dojít ke zmírnění napětí. Srbský prezident Aleksandar Vučić ve středu oznámil, že Srbové začnou odstraňovat své barikády v Kosovu. K takovému kroku přistoupil po dlouhém jednání s vůdci kosovských Srbů. První barikády zmizely už ve čtvrtek dopoledne u hraničního přechodu Merdader, informuje web Novinky. Ten nechalo Kosovo ve středu kvůli protestům uzavřít, ale ve čtvrtek jej opět otevřelo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Srbský prezident Aleksandar Vučić odvolal stav bojové pohotovosti, který kvůli napětí v severním Kosovu vyhlásil začátkem týdne

Došlo také na propuštění bývalého kosovskosrbského policisty, jehož zadržení vyvolalo velkou krizi mezi Srbskem a Kosovem, kvůli čemuž vzrostly i mezinárodní obavy, připomíná web Express. Nyní je Dejan Pantić umístěn do domácího vězení. Zadržen byl 10. prosince za terorismus poté, co údajně napadl kosovského policistu během protestu, píše dále web Express. Srbové na severu Kosova požadovali jeho propuštění.

Západ má obavy

Propuštění Pantiće ale kritizoval kosovský premiér Albin Kurzi. „Zajímalo by mě, kdo je žalobce, který podává žádost, a soudce, který schvaluje rozhodnutí o umístnění někoho do domácího vězení, když je obviněn z terorismu,“ cituje jeho slova z tiskové konference server Express. Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008, ale Bělehrad to neuznává a stále považuje Kosovo za součást svého území, připomínají Novinky. Kosovo za suverénní stát považuje asi polovina států OSN.

Zvýšené napětí mezi Srbskem a Kosovem se Západu nelíbí. Spojené státy i Evropské unie vyjádřily ve středu ve společném prohlášení znepokojení nad situací. „Vyzýváme všechny k maximální zdrženlivosti, k okamžitému přijetí opatření k bezpodmínečné deeskalaci situace a k zdržení se provokací, hrozeb nebo zastrašování,“ cituje z vydaného prohlášení web Express. Západ se také zaručil, že žádný z protestujících, kteří stavěli zátarasy, nebudou stíháni, píše web Novinky.

Podaří se Putinovi jeho nová taktika?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem