Představa harmonického vztahu mezi Ukrajinou a USA je mylná. Americký novinář vyzradil utajované vztahy mezi Bidenem a Zelenským

Podle novináře Thomase Friedmana je mezi Bílým domem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským velká nedůvěra.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server CNN Prima News, respektovaný novinář a trojnásobný držitel Pulitzerovy ceny se vyjádřil k mezinárodní situaci ve svém komentáři pro list The New York Times. Za důležité Friedman považuje, aby Ukrajina zvládla ruskou invazi alespoň otupit, jinak může Rusko ohrozit stabilitu celé Evropské unie. Na skutečnost, že v případě úspěchu Moskvy na Ukrajině hrozí invaze do dalších zemí, upozorňují někteří experti od začátku války. I proto západní země Kyjev velmi podporují.

Tolerance Ukrajiny

Štědré jsou vůči Ukrajiny také Spojené státy, které do země posílají mnoho vojenské techniky. USA podporují Kyjev také diplomaticky. Podle Friedmana například americký prezident Joe Biden opakovaně varoval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga, aby Peking vojensky nepodporoval Rusko. V případě neuposlechnutí by Čína riskovala zákaz přístupu na americký i evropský trh, píše server CNN Prima News. I přes velkou pomoc ale nepanují podle uznávaného novináře mezi USA a Ukrajinou idylické vztahy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volodymyr Zelenskyj

„Je tam velká nedůvěra mezi Bílým domem a prezidentem Volodymyrem Zelenským, dost možná mnohem větší, než o které se mluví,“ uvedl pro The New York Times Friedman. Novinář upozornil ve svém komentáři také na podivné výměny na Ukrajině, kdy ukrajinská hlava státu se rozhodla postavit mimo službu ukrajinskou generální prokurátorku a šéfa tajné služby. Friedman proto přirovnal tuto rošádu situaci, kdy by Biden vyhodil ministra spravedlnosti a zároveň i šéfa CIA. USA ale zřejmě nechtějí vědět, z jakého důvodu k výměně na Ukrajině došlo.

USA chybu neuznávají

„Jako bychom se nechtěli podívat blíže pod pokličku Kyjeva ve strachu, jakou korupci a lumpárny bychom tam mohli najít ve chvíli, kdy už jsme tam investovali tolik peněz,“ cituje novinář web CNN Prima News. Situace na Ukrajině ale není jediný problém, který USA podle Friedmana řeší. Ve svém komentáři upozornil také na podivný americký krok, kdy předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-wan a tím způsobila zlost na čínské straně, doplňuje CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nancy Pelosiová

Friedman upozornil, že Washington si musí uvědomit, že v případě konfliktu se Evropa na jeho stranu nepostaví, protože sama „čelí existenční válce s Ruskem“. Jak píše ČTK, bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby prohlásil, že „Spojené státy nemají co napravovat“. Šlo o reakci na požadavek Pekingu, aby USA „napravily své chyby“ způsobené návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu. Peking v důsledku toho oznámil zastavení spolupráce s USA v klíčových oblastech včetně klimatu nebo armádní komunikace.

Souhlasíte s tvrzeními amerického novináře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů