Město proslavil známý seriál. Teď lidem platí za to, že se tam přestěhují

Některá města se snaží přilákat nové obyvatele a jsou ochotna do toho investovat nemalé finance. Peníze mohou získat i lidé mířící do města známého ze seriálu Přátelé.

i Zdroj fotografie: Takmocsekretovanej!/ Creative Commons / CC BY
                   

Na nabídku amerického města Tulsa upozorňuje web The Sun. Lokalita v Oklahomě přitom není neznámá. Město proslavil známý seriál Přátelé, když se tam postava Matthewa Perryho kvůli práci musela na nějakou dobu přestěhovat. Seriálový Chandler dokonce město popsal jako Paříž Oklahomy. Nyní vedení města platí lidem za to, že se tam přestěhují. Web The Sun píše, že zájemci, kteří se přesunou do druhého největšího města Oklahomy, získají v rámci programu Tulsa Remote 10 tisíc dolarů (téměř 220 tisíc korun).

Šanci mají i páry

Zájemci o tuto nabídku musí splňovat několik podmínek. Pro zařazení do programu je nutné se do Tulsy přestěhovat během 12 následujících měsíců. Nezbytné je také mít zaměstnání na plný úvazek na dálku, případně být samostatně výdělečně činný mimo Oklahomu, upřesňuje web The Sun. Nejde přitom o žádnou novinku. Program zde funguje již od roku 2018 a za tu dobu se do něj zapojilo 2300 lidí, uvádí The Sun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Město Tulsa mělo v roce 2016 celkem 382 872 obyvatel

Zmíněných 10 tisíc dolarů ale nikdo nedostane jednorázově. Peníze jsou postupně uvolňovány po dobu jednoho roku. Část z financí jde přitom také využít na poplatky na přestěhování. Nejen finanční podpora ale čeká na zájemce o život v Tulse. Pro nové obyvatele je připravena také řada akcí, kde se mohou potkávat s ostatními. Vedení města je s programem velmi spokojeno. „Je to jedinečná náborová iniciativa zaměřená na přilákání talentovaných jednotlivců do Tulsy,“ cituje z vyjádření web The Sun. Výhodou nabídky je, že se mohou přihlásit i páry.

Nové obyvatele lákají i česká města

Americké Tulse není jediné místo, které platí svým novým obyvatelům za přestěhování. Podobné zprávy v minulosti několikrát přicházely z Itálie. Web TN například v roce 2021 informoval, že region Kalábrie nabízí až 28 tisíc eur těm, kteří se přestěhují do malých vesnic, kde masivně ubývá obyvatelstvo. Některé z nich leží nejen v horách, ale také blízko moře. Finance pak noví obyvatelé dostanou v průběhu tří let, dodává web TN.

Kromě přestěhování je ale pro nové obyvatele vesnic v Kalábrii podmínkou, že v místě budou podnikat. Mohou buď převzít již existující obchod či podnik, případně rozjet vlastní byznys. Nejen v zahraničí je ale možné nalézt podobné nabídky. Padající křivku počtu obyvatel se snaží řešit i česká města. Například Uherský Brod přišel loni s řešením v podobě dotačního programu. Web iDnes informuje, že za přihlášení k trvalému pobytu do města ve Zlínském kraji bude žadatel po dobu pěti let dostávat roční bonus šest tisíc korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km