Řidiči prokoukli, jak čerpat litr nafty a benzínu až o několik korun levněji. Funguje to na všech českých benzínkách

Pohonné hmoty patří vedle bydlení a jídla k položce, která zatěžuje rodinné rozpočty nejvíce. Čeští řidiči si ale dokáží i při přetrvávajícím zdražování poradit.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pohled na totemy čerpacích stanic přináší každý den překvapení. V posledních měsících hlavně ta nepříjemná. Kvůli válce na Ukrajině dosáhla cena benzínu i nafty letos historických hodnot. Ceny se vyšplhaly na některých čerpacích stanicích i za více než 50 korun za litr. Letní měsíce sice přinesly lehké zlevnění, poslední týdny ale ukazují, že to bylo jen dočasné uklidnění situace. Jak informuje ČTK, za poslední týden ceny paliv výrazně vzrostly. Benzin Natural 95 o více než tři koruny na průměrných 41,92 koruny za litr.

Zdražování pokračuje

O více než dvě koruny se pak zvýšila od minulé středy cena nafty na průměrných 45,29 koruny za litr. Česko se tím řadí k zemím s dražšími pohonnými hmotami. Pro srovnání v Maďarsku stojí benzín méně než 30 korun a nafta necelých 38 korun za litr. Levněji je v Evropě také na slovenských, slovinských i polských čerpacích stanicích. Ani to ale české řidiče neuvrhuje do zoufalství. Naopak. Česká vynalézavost si našla cestu i u pohonných hmot a lidé tak daleko více využívají bonusové karty čerpacích stanic, díky kterým mohou ušetřit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za poslední týden ceny paliv na čerpacích stanicích výrazně vzrostly

Nějaké formy věrnostních karet nabízejí téměř všechny sítě čerpacích stanic. Nejvýhodnější podmínky mají připravené především pro firmy, případně živnostníky. Benzina ale myslí výrazněji i na jednotlivce a domácnosti. Jak vyplývá z webu čerpací stanice, Tankarta poskytuje okamžitou slevu na pohonné hmoty ve výši 1 koruny za litr. Naopak čerpací stanice Shell vyžaduje více věrnosti. Pro slevy při tankování je nutné mít na kartě už určité body, které lze získat za každý nákup.

Podnikatelé to mají snazší

Při větším počtu se pak tankování rozhodně vyplatí. Každých 100 bodů je možné proměnit na slevu deset korun. V případě, že má někdo možnost si pořídit tankovací kartu na firmu, výběr se rozhodně rozšiřuje. Využít je možné i tankovací kartu CCS, díky které je možné získat slevu až 0,50 korun na litr pro nové klienty. Nejvýhodnější variantou pro firmy je ale podle webu Měšec pořízení karty u nákupní aliance Axigon. Při použití jejich palivových karet je možné snížit cenu u paliva i o více jak 10 korun za litr.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na čerpací stanici si pořiďte jejich klubovou kartu. Výrazně ušetříte

Pro ty, co tankovací karty nemají v oblibě, existuje také rada, jak na tankování ušetřit. Důležité je vyhýbat se návštěvě čerpacích stanic podél dálnic a hlavních tahů. Nejpřívětivější ceny nabízí většinou pobočky na odlehlých místech. Jak Události247 v minulosti informovaly, při výběru správné pumpy je možné ušetřit na jedné nádrži až stovky korun. Dobrou volbu představuje například rodinná firma Ono, která to nepřehání s maržemi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů