Doprava kolabuje, počasí decimuje i lidská obydlí. Sněhová kalamita zaplavila celé Česko

Zimní počasí tento týden zasáhlo Česko v plné síle. Sníh a mráz ohrožoval nejen provoz na silnicích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prosinec patřil v posledních letech k měsícům, kterým se sníh a mráz vyhýbaly. Letos ale počasí překvapilo. V noci na pátek dorazilo do Česka silné sněžení a na mnoha místech napadly desítky centimetrů sněhu. Jak píše web In-počasí, na stanici v Ostravě-Mošnově se výška sněhu dostala přes 30 centimetrů, což se za posledních 40 let stalo jen dvakrát. V roce 1981 a 2005 na meteorologické stanici leželo shodně 34 centimetrů. Celkově Česko zažilo tak sněhově bohatý prosinec naposledy v roce 2012, píše dále web IN-počasí.

Hasiči měli plné ruce práce

Pohled na zasněženou krajinu ale nepřináší jen vzpomínky na ladovskou zimu. Pro dopravu je bílá pokrývka většinou katastrofou a páteční den nebyl výjimkou. Nehoda kamionu zcela zablokovala dálnici D1 na Novojičínsku, informuje web iDnes. Silnice nebyla více než tři hodiny průjezdná a vytvořila se tam sedm kilometrů dlouhá kolona. Sněžení komplikovalo sjízdnost mnoha silnic po celém Česku. Uzavřen musel být pro veškerou dopravu dokonce i hraniční přechod do Polska v Náchodě – Bělovsi, píše dále web iDnes.

Komplikace nezažívali jen řidiči. Mnohem delší cesta než obvykle čekala i na ty, kteří se rozhodli pro přepravu využít městskou hromadnou dopravu. Zpoždění nabíraly autobusy, trolejbusy i tramvaje téměř ve všech českých městech. V Brně měla řada spojů zpoždění vyšší než půl hodiny, v Ostravě některé linky nejely i více než hodinu. Některé autobusy kvůli množství sněhu uvízly a byla nutná evakuace. Více než 30 dětí hasiči zachraňovali v Dolních Marklovících v Moravskoslezském kraji. Situace se obešla bez zranění.

V dalších dnech se má oteplit

O mnoho lepší to nebylo ani na železnici. Vlaky nabíraly velké zpoždění nejen kvůli sněhu, ale také popadaným stromům. Nejhorší situace nastala kvůli překážce na kolejích na trati mezi Mosty u Jablunkova a slovenskou Čadcou, píše iDnes. Zastavení provozu na východě republiky situaci výrazně zkomplikovalo a někde vlaky vůbec nevyjely, uvádí server iDnes. Extrémní počasí pocítili i lidé, kteří v pátek zůstali doma. Sníh způsobil poruchy na vedení vysokého napětí, což mělo dosah na zhruba 2400 domácností.

iZdroj fotografie: abcMedia
Podle předpovědi to vypadá, že letošní Vánoce budou opět spíše na blátě

Problémy s dodávkami energií dopadly hlavně na domácností na Frýdecko-Místecku a Vsetínsku. Silné sněžení podle předpovědi meteorologů v nejbližších dnech už nehrozí, lidé ale musí počítat se silnými mrazy. O víkendu klesnou noční teploty místy až k minus 15 stupňům, jak uvádí Český hydrometeorologický ústav. Velká zima bude panovat i v pondělí, ale v dalších dnech se má postupně oteplovat až na pátečních devět stupňů nad nulou, informuje ČHMÚ. Meteorologové očekávají v závěru týdne i občasný déšť nebo přeháňky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články