Doprava kolabuje, počasí decimuje i lidská obydlí. Sněhová kalamita zaplavila celé Česko

Zimní počasí tento týden zasáhlo Česko v plné síle. Sníh a mráz ohrožoval nejen provoz na silnicích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prosinec patřil v posledních letech k měsícům, kterým se sníh a mráz vyhýbaly. Letos ale počasí překvapilo. V noci na pátek dorazilo do Česka silné sněžení a na mnoha místech napadly desítky centimetrů sněhu. Jak píše web In-počasí, na stanici v Ostravě-Mošnově se výška sněhu dostala přes 30 centimetrů, což se za posledních 40 let stalo jen dvakrát. V roce 1981 a 2005 na meteorologické stanici leželo shodně 34 centimetrů. Celkově Česko zažilo tak sněhově bohatý prosinec naposledy v roce 2012, píše dále web IN-počasí.

Hasiči měli plné ruce práce

Pohled na zasněženou krajinu ale nepřináší jen vzpomínky na ladovskou zimu. Pro dopravu je bílá pokrývka většinou katastrofou a páteční den nebyl výjimkou. Nehoda kamionu zcela zablokovala dálnici D1 na Novojičínsku, informuje web iDnes. Silnice nebyla více než tři hodiny průjezdná a vytvořila se tam sedm kilometrů dlouhá kolona. Sněžení komplikovalo sjízdnost mnoha silnic po celém Česku. Uzavřen musel být pro veškerou dopravu dokonce i hraniční přechod do Polska v Náchodě – Bělovsi, píše dále web iDnes.

Komplikace nezažívali jen řidiči. Mnohem delší cesta než obvykle čekala i na ty, kteří se rozhodli pro přepravu využít městskou hromadnou dopravu. Zpoždění nabíraly autobusy, trolejbusy i tramvaje téměř ve všech českých městech. V Brně měla řada spojů zpoždění vyšší než půl hodiny, v Ostravě některé linky nejely i více než hodinu. Některé autobusy kvůli množství sněhu uvízly a byla nutná evakuace. Více než 30 dětí hasiči zachraňovali v Dolních Marklovících v Moravskoslezském kraji. Situace se obešla bez zranění.

V dalších dnech se má oteplit

O mnoho lepší to nebylo ani na železnici. Vlaky nabíraly velké zpoždění nejen kvůli sněhu, ale také popadaným stromům. Nejhorší situace nastala kvůli překážce na kolejích na trati mezi Mosty u Jablunkova a slovenskou Čadcou, píše iDnes. Zastavení provozu na východě republiky situaci výrazně zkomplikovalo a někde vlaky vůbec nevyjely, uvádí server iDnes. Extrémní počasí pocítili i lidé, kteří v pátek zůstali doma. Sníh způsobil poruchy na vedení vysokého napětí, což mělo dosah na zhruba 2400 domácností.

iZdroj fotografie: abcMedia
Podle předpovědi to vypadá, že letošní Vánoce budou opět spíše na blátě

Problémy s dodávkami energií dopadly hlavně na domácností na Frýdecko-Místecku a Vsetínsku. Silné sněžení podle předpovědi meteorologů v nejbližších dnech už nehrozí, lidé ale musí počítat se silnými mrazy. O víkendu klesnou noční teploty místy až k minus 15 stupňům, jak uvádí Český hydrometeorologický ústav. Velká zima bude panovat i v pondělí, ale v dalších dnech se má postupně oteplovat až na pátečních devět stupňů nad nulou, informuje ČHMÚ. Meteorologové očekávají v závěru týdne i občasný déšť nebo přeháňky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou